Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Kolumna Jerneje Jošar: Z dobrim načrtom lažje v novo sezono

Nekaj dni nazaj dobim klic znanke Maje, s katero se nisva videli že mnogo let.
Foto: Jerneja Jošar
Foto: Jerneja Jošar
11. 2. 2023 | 16:24
23. 11. 2024 | 11:58
7:24

Pove, da so se pred kratkim preselili v hišo in da je vrt čisto mimo njenega okusa. Kar vrelo je iz nje. Rabim to, rabim tisto, sonce sije, sezona se bo začela, jaz nimam še nič…Jerneja, pomagaj mi! No, tako kot Maja, se februarja obnaša večina ljudi z njej podobnim »problemom«. Tukaj so še tisti, ki se sprijaznijo z dejstvom, da jim je načrtovanje zelenjavnega vrta pretežek zalogaj in se obrnejo name. Kar pozabimo, da bi se načrtovanja lahko lotili že v jeseni in pozimi in v miru vse dodobra pretehtali. A v vseh teh letih sem se tega že nekako navadila. Mesec februar, še posebej, če sije sonce, je mesec za načrtovanje. Potem si lahko samo predstavljate, kako konfuzni so moji dnevi in daleč od tega, da bi počivala. 

Odpeljala sem se do znanke in skupaj sva pregledali obstoječe stanje. Hitro sva našli rešitve in idejni osnutek je bil narejen kot bi trenil. Meja s sosedom bo ozelenjena z gabri, v senčnem kotičku bo prostor za posedanje, poleg bodo rasle hortenzije, na sončnem delu bo velika greda s cvetočimi trajnicami, na delu, kjer je izhod iz kuhinje pa bo majhen zelenjavni vrtiček. Kakšen užitek je delati za ljudi, ki se popolnoma prepustijo in ti zaupajo. In kasneje, ne boste verjeli, se tudi vrt odziva na pozitivno energijo, ki je bila stkana že takoj na začetku. 

Ker pojedo veliko zelenjave, je Maja izrazila željo, da bi majhnemu že obstoječemu vrtu dodala še nekaj gredic. Prišli sva do zaključka, da ji naredim še zasaditveni načrt, ker je vrt res majhen, in je zato dobro, da ga res znamo izkoristiti. 

Narisala sem tloris vrta, z vsemi potkami, dodala še dve gredici za zelenjavo in eno malo manjšo na kateri bodo nemoteno rasle trajne zelenjadnice. Majina družina obožuje šparglje in ti bodo našli svoj prostor na tej gredici. Ne boste verjeli, koliko pridelka lahko dobimo že samo s petimi sadikami špargljev! 

Ostale grede sem oblikovala tako, da niso širše od 1,2m, da lahko dosežemo sredino brez stopanja na gredo. Tudi potke vedno naredim malo širše, vsaj 40 cm široke, čeprav marsikdo meni, da je škoda prostora in postavi na vrt le ozke deske, po katerih hodi. A premikanje na takih potkah je omejujoče in na vlažni deski kaj hitro človek izgubi ravnotežje. 

Seznam zelenjadnic

Z Majo sva naredili seznam zelenjadnic. Zraven označili, katerih pojedo veliko, katerih srednje in katerih malo manj. Starši Majo vedno razvajajo tudi z njihovo doma pridelano zelenjavo, zato krompirja, čebule in česna Maja ne bo sadila na svoj mali vrt. Pomembno ji je, da ima vedno pri roki sveže odrezano solato, da lahko sproti poleti trga paradižnik, papriko, bučke, kumare, da odreže rukvico, nabira stročji fižol. 

Odločili sva se, da bova paradižniku, jajčevcem in blitvi namenili prostor pod napuščem. Maja je bila navdušena nad fotografijami mojega vrta, ki sem ga na ta način, da sem določene zelenjadnice posadila v velike lonce in korita in jih postavila na neizkoriščen del ob hiši, povečala svoj zelenjavni vrt. 

Predlagala sem ji, da uvrstim med zelenjavo tudi cvetje. To bo imelo na vrtu ne samo okrasno vlogo, ampak bodo barvni cvetovi privabljali na vrt tudi opraševalce, kot so čebele, čmrlji, metulje in naravne sovražnike škodljivcev, kot so pikapolonice, muhe tenčičarice. Maja je bila nad idejo pisanega vrta navdušena. 

Domov sem odšla polna vtisov in v prav takem pričakovanju novega vrta kot Maja. 

Najprej sem se lotila zelenjavnega vrta. Ta je kar velik zalogaj in potrebujem kar nekaj časa, da naredim idealne kombinacije vrtnin. Z Majo sva si bili edini tudi v tem, da bo zelenjava posajena čim bolj mešano. Maja ne mara v vrsto posajenih rastlin, pravi, da ji izgleda povsem vse tako sterilno in nič kaj podobno naravi. Zato ji je takoj bilo blizu tudi moje pripovedovanje o lahkotnem načinu vrtnarjenja, brez prekopavanja, okopavanja, s katerim bolj skrbimo za naravo, za pomočnike v tleh, za ravnovesje. Navdušena je bila nad dejstvom, da nič od tega ne bo delala, da bo uporabljala zastirko in namesto vseh kupljenih dodatkov za gnojenje, hranila le drobnoživke s kompostom. 

Načrt setev in sajenj zelenjadnic za Majo je sedaj v delu. Upoštevala bom vse dejavnike (dobre sosede, hitrost rasti, način rasti, čas pobiranja…), čim bolj, tako da bo Maja spomladi z lahkoto stopila na pot vrtičkarstva, z vsemi podatki, in da bo tudi kasneje v sezoni, ko se bodo grede praznile, takoj vedela, kaj mora posaditi ali posejati. Saj veste, hitro se lahko zgodi, da po pobranem pridelku ne vemo, s čim zasaditi izpraznjeno gredico ali del nje. Maja bo tudi vedela, koliko sadik mora kupiti, saj bo v načrtu, ki bo narejen v merilu vse lepo razvidno, samo prešteti bo morala ikonice, ki pomenijo določeno vrsto zelenjave. 

Maja bo ta načrt lahko uporabljala večno. Samo posevke bo prestavljala z ene gredice na drugo. Pravi, da bi želela sama tudi vzgojiti vsaj nekaj svojih sadik. Še posebej zato, ker bi želela tudi hčerkici Ani privzgojiti ljubezen do narave. In ker je res čas, da marsikaj že sejemo v notranje prostore, tukaj za vse vas še opomnik. Da česa ne pozabite. 

Če se le da, upoštevajte lunin setveni koledar in sejte vrtnine na primeren dan. Korenina: gomoljna zelena, čebula (seme) List: zgodnje zelje, cvetača, glavnati ohrovt, listnati ohrovt in nadzemna kolerabica, listna in stebelna zelena, blitva, spomladanska solata, por Cvet: brokoli Plod: paprika, feferon, čili, grah S paradižnikom ne prehitevajte! Toploljubne rastline, papriko, feferone, jajčevce in paradižnike presajamo na prosto šele po 15. maju, ko se tla dodobra ogrejejo in mine nevarnost zmrzali.

Pa vendar te rastline potrebujejo od vznika pa do sadike primerne velikosti za presajanje na prosto različen čas. Paprika, jajčevci in feferoni potrebujejo 10 - 12 tednov, paradižnik pa le 6 – 8 tednov. In če sedaj odštejemo tedne od 15. maja nazaj, dobimo pravi čas setve v notranje prostore. Torej je za papriko, feferone in jajčevce pravi čas setve sredina februarja, za paradižnike pa šele sredina marca!

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine