Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Letošnji faktorski dohodek v kmetijstvu nižji za 15 odstotkov

Realni faktorski dohodek na polnovredno delovno moč v kmetijstvu bo v letošnjem letu za 15 odstotkov nižji kot lani. Na znižanje je v glavnem vplivala nižja vrednost rastlinske proizvodnje, kar je posledica slabih vremenskih pogojev.
K. J./STA
18. 9. 2017 | 13:17
21. 10. 2024 | 20:05
2:36

Z državnega statističnega urada so sporočili, da bodo na znižanje faktorskega dohodka v kmetijstvu vplivale tudi za dva odstotka nižje subvencije. Faktorski dohodek obsega neto dodano vrednost, od katere so odšteti drugi davki na proizvodnjo in h kateri so prištete druge subvencije na proizvodnjo.

Letošnja vrednost kmetijske proizvodnje je po prvih ocenah v primerjavi z lanskim letom nižja za štiri odstotke, obseg proizvodnje naj bi se zmanjšal za enajst odstotkov, medtem ko naj bi se cene zvišale za osem odstotkov. Zaradi 20 odstotnega zmanjšanja obsega in 13 odstotne rasti cena naj bi se za deset odstotkov znižala vrednost rastlinske pridelave.

Nižji obseg proizvodnje (za 20 do 30 odstotkov nižji) statistiki pričakujejo na vseh področjih rastlinske pridelave, z izjemo žit. Največje zvišanje cen pričakujejo na področju krmnih rastlin in žit (za okoli 18 odstotkov), vina (12 odstotkov) in sadja (11 odstotkov).

Glede na ocenjene podatke bo verjetno najbolj prizadeta vrednost proizvodnje krompirja, ki naj bi se znižala zaradi manjše proizvodnje in nižjih cen. Za tri odstotke je zaradi zvišanja cen pričakovati zvišanje vrednosti živalske proizvodnje, obseg pa naj bi bil podoben lanskemu. Obseg proizvodnje naj bi se povečal na področju reje perutnine, drobnice in mleka. Pričakujejo pa tudi zvišanje cen goveda, prašičev, konj in jajc.

Vrednost vmesne potrošnje se bo predvidoma zvišala za dva odstotka. Razloga za povečanje sta devetodstotno zvišanje cen in šestodstotno zmanjšanje obsega vmesne potrošnje. Rast cen se pričakuje pri večini postavk vmesne potrošnje, največje povečanje stroškov pa se pričakuje pri krmi in energiji. Zaposlenost v kmetijstvu naj bi po ocenah ostala na ravni preteklega leta, spremembe naj bi bile v strukturi zaposlenih, delež plačane delovne sile naj bi se povečal za dva odstotka.

 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine