Kot so sporočili iz Evropske komisije, bodo države članice morale izvesti tudi ustrezne ukrepe za spopadanje z novimi vdori ali uveljavljenimi populacijami. Pravila se bodo začela uporabljati 20 dni po objavi seznama novih tujerodnih vrst v Uradnem listu EU.
Invazivne tujerodne vrste po njihovih navedbah povzročajo veliko gospodarsko škodo na področju zdravstvenega varstva, pridelka, ribjega staleža in infrastrukture. Škoda, ki jo povzroča 12 novih vrst, upravičuje namenske ukrepe po vsej Uniji.
Kot je razvidno iz aneksa iz uredbe o invazivnih tujerodnih vrstah, so na seznamu poleg pižmovke in aligatorske trave med drugim še rakunasti pes, vrsta egiptovske gosi, sirska svilnica, ki je na zahodu priljubljena okrasna trajnica, čilenska rabarabara, orjaški dežen, žlezava nedotika in rdečelistna ščetinasta perjanka.
Evropska uredba o preprečevanju in obvladovanju vnosa in širjenja invazivnih tujerodnih vrst velja od leta 2015. Seznam invazivnih tujerodnih vrst, na katerem je bilo doslej 37 vrst, med njimi 23 živalskih in 14 rastlinskih vrst, pa velja od avgusta lani. Od takrat tudi velja njihova prepoved vnašanja na ozemlje EU, posedovanja, gojenja, dajanja na trg, uporabe in izmenjevanja, razmnoževanja in izpuščanja v okolje.