Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Natečaj Naredi si vrt: Na balkon predvsem hitro rastoče vrtnine

Pod budnim strokovnim vodstvom mentorice je svoj vrt na balkonu zasadila še zadnja od izbranih vrtnark, Špela Rojec. Tako kot drugi izbrani udeleženci natečaja Naredi si vrt je tudi ona od pokrovitelja, podjetja Unichem, prejela darilni paket kakovostnih izdelkov za rastline Plantella in Bio Plantella.
Loreta Vlahović, Klub Gaia
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 14:41
5:41

Ob čedalje večjem zavedanju o zdravi in naravni prehrani na balkonih že dolgo ne sadimo več le cvetja, mnogi cvetoče zasaditve kombinirajo z zelišči in z zelenjavo ali pa se odločajo le za slednje. Dišavnice lahko rastejo kar na okenski polici. Tako lahko vzgajamo skoraj vsa zelišča, kot so bazilika, majaron, rožmarin, timijan, meta, origano, pehtran, peteršilj, drobnjak, koper, kreša, v večjih posodah pa tudi lovor in druge. Potrebujejo svetel, po možnosti ne pretopel prostor in pravilno nego.

Prednost večjih posod

Zelišča lahko gojimo v lončkih, ki naj bodo globoki vsaj 20 cm, da lahko vanje nasujemo dovolj zemlje za osnovne potrebe rastlin. Veliko bolje pa raste več rastlin skupaj v večjem loncu kot posamezna v majhnem loncu, zato jih raje kombinirajmo. Ne pozabimo na drenažo na dnu, saj zelišča ne marajo zastajanja vode. Majaron, origano, timijan in bazilika potrebujejo veliko svetlobe in neposredno sonce, medtem ko so lahko peteršilj, meta in drobnjak tudi na hladnejši in manj sončni legi.

Gospa Špela si je na svojem blokovskem balkonu v Ljubljani zaželela dišavnice in solato, da ji bodo vedno pri roki. Balkon je majhen in zelo sončen, zato je bilo treba rastline skrbno izbrati. Zaradi lažje oskrbe se je Špela odločila za korita z vodno rezervo, v katera sva najprej nasuli kakovostno vrtno zemljo. V manjša sva posadili solato, jagode in drobnjak, saj se skupaj dobro obnesejo. Izbrali sva solato, ki jo je mogoče sproti rezati oziroma trgati, v samostojno korito pa sva posejali rukolo.

V večje, 80-centimetrsko korito je posadila dišavnice, kot so bazilika, timijan in rožmarin, zraven pa še sadiko solate, saj lahko to brez skrbi dodamo k vsem rastlinam. Ker se meta razrašča zelo hitro in je do drugih rastlin precej agresivna, sva ji namenili poseben lonec, v nizki posodi pa bosta rastla peteršilj in citronska verbena, ki se lepo dopolnjujeta po obliki listov in rasti.

Sadiki sivke sta dobili posebno mesto v glinastem koritu, ki bo na kuhinjski okenski polici, izpostavljeni soncu. Na dno sva položili volneni filc, ki bo zadrževal vlago in preprečil, da bi se zemlja izpirala, ter nato dodali kakovostno organsko zemljo. Po sajenju sva rastline zalili s tekočim organskim gnojilom.

Pravilna nega bazilike

Svetovala sem zaščito bazilike pred mrazom, saj ga ne prenaša. Zelišča in dišavnice je priporočljivo obrezovati in jim obtrgavati vršičke. Če bo imela bazilika dovolj svetlobe in toplote (od 20 do 24 stopinj Celzija), dovolj zračne vlage in ustrezno stalno vlažnost tal (ne mokrih), se bo dobro obraščala. Da bo enakomerno osvetljena z vseh strani, jo je treba občasno obrniti.

Špela je dobila nalogo, da ob dobri negi in uporabi svojih rastlin nanje tudi pazi – jih dobro opazuje in pravočasno ukrepa, če bi se pojavili škodljivci ali pokazali znaki bolezni.

Vrtnine v družbi z okrasnimi rastlinami

Odločimo se lahko tudi za kombinirane zasaditve, nekatere vrtnine se namreč zelo lepo ujemajo z okrasnimi rastlinami in so tudi same v okras. Različne sorte blitve, barvite solatnice, zelišča, jagode so lahko zanimiva popestritev okrasnih gredic, predvsem pa koristna rešitev za pridelovanje vrtnin na majhnem prostoru. Izbor zelenjadnic, primernih za sajenje v posode, je kar pester. Najbolj hvaležno je sajenje hitro rastočih rastlin, kot so redkvice, solate, blitve, rdeča pesa in seveda nekatere plodovke. Dobro se obnese tudi drobnoplodni paradižnik, ki je hkrati zanimiva dekoracija prostora, pa tudi manjši jajčevci in paprike.

Obiskali in obdarili smo tudi gospo Silvo Jenko iz Kranja, ki se lahko vsako leto pohvali s čudovitim balkonskim cvetjem. Za zalivanje imata zakonca Jenko na balkonu postavljeni dve kanti, da se voda ustali in segreje, vanjo pa dodata tudi gnojila. V lanski sezoni se je odlično obnesla kombinacija kopriv, lantane in surfinije 'Picasso in Pink'. Za letos je gospa Silva izbrala kombinacijo bele, rumene in lososne barve. Zasaditev bo bolj kompaktna. Osnova bodo surfinije v lososni barvi ob straneh korit in begonije poletna krilca Summerwing Vanilla v bež barvi v sredinskem delu. Za višinsko popestritev pa bo v dveh koritih kombinirala rdečo travo perjanko Pennisetum 'Rubrum', v tri korita pa enostavno okrasno koprivo. Za zdaj so korita še v rastlinjaku pri vrtnarju, da se utrdijo do postavitve na balkon sredi maja.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine