Japonska strokovnjakinja za pospravljanje Marie Kondo, ki je s svojimi priročniki (do zdaj jih je izšlo devet) o pospravljanju in organiziranju doma povzročila pravo revolucijo, se je zdaj lotila še vrtnarjenja. S prvo knjigo Umetnost pospravljanja, ki je bila prevedena v 44 jezikov, je obnorela svet, hkrati pa oblikovala svojo metodo pospravljanja, znano kot KonMari, po kateri naj bi pri pospravljanju obdržati samo tiste stvari, ki v nas zanetijo iskro veselja.
Z vrtnarjenjem se je začela ukvarjati pred enim letom, od kar z družino živi v Los Angelesu, kjer imajo ob hiši dovolj prostora tudi za zelenjavni vrt. Pred tem so živeli na Japonskem, kjer je gojila le zelišča v ločkih, a se to ni najbolje obneslo.
Kot je povedala v nedavnem pogovoru za svojo spletno stran KonMarie Media, je začela vrtnarjenje s paradižnikom, ohrovtom in zeleno. Slednjo sta si želeli hčerki, ki sta navdušeni nad omenjeno zelenjavo. Sama najraje prigrizne korenček, ta je vsak dan na njenem jedilniku. Na vrtu pa poleg zelišč rastejo tudi limone.
Iz zgodnjih otroških let se spominja japonskega zenovskega vrta, ki sta ga imela dedek in babica. »Njun vrt je bil zelo tradicionalen in zelo lep. Na sredini je imel veliko skalo, majhen koi ribnik in bor matsu. Moji stari starši so živeli v tej hiši do mojega četrtega leta. Spomnim se, da sem sedela na verandi z babico in ga samo občudovala, kar je tipičen način interakcije s tovrstnim vrtom. Na vrtu so rasli tudi bambus in veliko zelenja – pa vijoličaste in modre hortenzije. Deloval je zelo pomirjajoče,« je še povedala Marie Kondo o svojih prvih spominih na vrt.
S podobno strastjo, kot se loteva pospravljanja, se je lotila tudi vrtnarjenja. Tudi rastline in vrtnarjenje morajo zanetiti iskrico veselja, pravi, obe strasti pa nanjo delujeta meditativno in sproščajoče. Tako, kot se pogovarja s stvarmi, ki jo obkrožajo, in se jim zahvali za podporo, se pogovarja tudi z rastlinami na domačem vrtu. »Zanje še nimam imen, vendar jih vprašam, kako so, in jih spodbujam. Verjamem, da naša lastnina traja dlje in nam bolje služi, ko se zavemo, kako pomembna je. Enako zagotovo velja za rastline.«
»Želela bi vse obroke pripraviti iz tistega, kar zrase na domačem vrtu. Velik del bi bil namenjen zeliščem. Rada pripravljam solate iz zelišč in svež zeliščni čaj. Pa tudi japonske kisle slive – umeboshi, zato na njem ne bi smele manjkati slive. Tudi koi ribnik bi mi bil v veselje. Spoštujem lepoto japonskih zenovskih vrtov, všeč pa so mi tudi angleški vrtovi. Moj sanjski bi bil sestavljen iz različnih delov, vsak s svojo osebnostjo in slogom. To bi bilo idealno,« odgovarja Marie, ki se bo morda nekoč lotila tudi vzgoje bonsaja. Tega namreč še ni počela. V prihodnosti se bo na njenem vrtu našel prostor tudi za različne sezonske cvetlice, med njimi bodo zagotovo tudi gerbere, ki so ji najbolj pri srcu.
PREBERITE ŠE: Tega nikoli ne smete vreči stran med pospravljanjem, pravi Marie Kondo