Na ta dan namreč poteka tudi projekt Tradicionalni slovenski zajtrk, ko bodo otroci v osnovnih šolah in vrtcih ter zaposleni v številnih podjetjih in institucijah skupaj uživali zajtrk, sestavljen iz slovenskega kruha, mleka, masla, medu in jabolk.
Dan slovenske hrane in Tradicionalni slovenski zajtrk se izvajata zato, da se izboljša zavedanje o namenu in razlogih za lokalno samooskrbo, domačo pridelavo in predelavo ter v okviru sistema javnega naročanja spodbudili aktivnosti zagotavljanja hrane, pridelane v lokalnem okolju. Ob tem se izpostavlja tudi pomen kmetijstva, čebelarstva in živilsko-predelovalne industrije ter spodbuja k pravilni in zdravi prehrani.
Projekt vsa leta s pristojnimi ministrstvi izvajajo Čebelarska zveza Slovenije, Nacionalni inštitut za javno zdravje, Zavod RS za šolstvo, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij pri GZS, Zadružna zveza Slovenije, akciji pa se vsako leto pridružujejo številna nova slovenska podjetja.
Semena žit za vse šole v Sloveniji
Letos se je dogodku pridružila tudi Semenarna Ljubljana. Z mislijo, da bodo prispevali k zavedanju mladih o pomenu žit za pridelavo domače prehrane in s tem krepili pripadnost svoji deželi, so se odločili za sodelovanje v projektu »Moja domovina – Od zrna do kruha«, ki ga organizira društvo Naša zemlja. Za vse osnovne in srednje šole so tako prispevali semena devetih vrst žit. Semena so v društvu spakirali v lične epruvete, ki so zložene v lesena stojala. Kar 800 lesenih stojal izdelujejo učenci Srednje lesarske šole v Ljubljani in kar 7.200 epruvet s semeni bo ta teden dostavljenih na vse osnovne in srednje šole po Sloveniji. Skupaj z doc. dr. Darjo Kocjan Ačko, profesorico agronomije na Biotehniški fakulteti v Ljubljani, so izdelali tudi knjižico za otroke, v kateri so predstavljene vrste žit. Otroci bodo s pomočjo učiteljev izvedeli veliko o setvi, negi in pridelavi žit, kot tudi o zdravem načinu prehranjevanja. Vse osnovne in srednje šole bodo paket s semeni in knjižico prejele do tega petka.