V partnersko kmetovanje se je že vključilo sedem ekoloških kmetij, ki bodo potrošnikom vsak teden zagotavljale zelenjavne, sadne in žitne košarice, hkrati pa jim bodo ponudili tudi druge izdelke iz ekološke pridelave in predelave: namaze, sokove, marmelade, kruh, jajca, meso in mlečne izdelke. Za nakup ekoloških živil v okviru partnerskega kmetovanja pa se je po podatkih društva ECHo, ki je pobudnik in organizator tega projekta na Štajerskem in v Prekmurju, zaenkrat odločilo 34 potrošnikov.
Gre za prvi poskus tovrstnega načina prodaje med ekološkimi kmeti in potrošniki brez posrednikov v tem delu Slovenije. Partnersko kmetovanje je v Sloveniji namreč novost povezovanja med kmeti in potrošniki, medtem ko v svetu velja za že uveljavljen sistem, ki potrošniku zagotavlja kakovostna ekološka živila, kmetu pa omogoča dostojno življenje.
Kaj je partnersko kmetovanje?
Običajno gre za enega kmeta ali skupino le-teh, ki svoj pridelek prodajajo 20 do 30 odjemalcem. Kmet se pred setveno sezono pogovori s potrošniki o njihovih željah, dogovorijo se za jasna pravila, nato kmet zaseje površino ter oskrbuje pridelke po tehnologiji in predpisih ekološke pridelave. Pridelki, ki so zrasli na dogovorjeni površini, se tedensko razdelijo med potrošnike.
Ko se potrošniki odločijo za sodelovanje, se vsak teden na dogovorjeni dan, uro in lokacijo dobijo s kmetom in ostalimi potrošniki ter prevzamejo košarico. Med seboj lahko pridelke in izdelke tudi menjajo.