Zelenjadnice so v nekaterih razvojnih fazah bolj občutljive za pomanjkanje vode kot v drugih. Tako je npr. za solatnice in nekatere kapusnice preskrbljenost z njo najpomembnejša v času intenzivne rasti rozete oz. glave, za plodovke v času cvetenja in nastavljanja plodov, medtem ko čebulnice in korenovke dobro oskrbo z vodo potrebujejo praktično ves čas rasti. V spodnji preglednici prikazujemo, kako so posamezne rastline občutljive na vodni stres v odvisnosti od razvojne faze.
Miša Pušenjak s Kmetijsko-gozdarskega zavoda Maribor (KGZM) opozarja, da je pri zelenjadnicah treba paziti, da jim nikoli ne zmanjka vode – tudi kratkotrajna izsušitev ima takojšnje posledice za njihovo zdravje in videz. Ko so njihove potrebe po vodi velike, tudi enkratne padavine ne zadostujejo – nadomestijo lahko le eno namakanje (čebula, česen in solatnice ga potrebujejo vsak dan; plodovke pa obilnejše vsaj dvakrat na teden). Zato vsem, tudi ljubiteljskim vrtnarjem priporoča, da si ogledajo agrometeorološke podatke o vodni bilanci, tisti z mariborskega in ptujskega območja pa si lahko nekoliko pomagajo z napovedjo namakanja na spletni strani Kmetijsko-gozdarskega zavoda Maribor, ki ga izdelujejo v okviru mednarodno financiranega študijskega projekta.
Občutljivost za pomanjkanje vode
Kulture Faze rasti, ki so občutljive na vodni stres
Fižol Cvetenje in nastavljanje strokov, zorenje
Brokoli Oblikovanje glave in čas njenega povečevanja
Zelje Oblikovanje glave in čas njenega povečevanja
Cvetača Zahteva redno namakanje od saditve do pobiranja
Češnje Čas hitre rasti plodičev pred fazo zorenja
Zelena solata Zahteva vlažna tla predvsem pred pobiranjem
Oljke Tik pred cvetenjem in v času debelitve plodov
Breskve Faza hitre rasti plodov pred fazo zorenja
Grah Na začetku cvetenja in v času debeljenja strokov
Korenje V času debelitve korenov
Jagode Od razvoja plodov do zorenja
Paradižnik Čas oblikovanja cvetov in hitrega povečevanja plodov
Melona Cvetenje in pobiranje
O negativni vodni bilanci
Očiten dvig povprečnih dnevnih temperatur, s katerim imamo po podatkih Agencije za okolje (ARSO) opraviti od srede 70. let, povzroča tudi povečano izhlapevanje iz rastlin. Zanimiv je podatek, da lahko s m² trate v vročih dneh izhlapi tudi več kot 5 litrov vode, zaradi pomanjkanja padavin v rastni sezoni pa te ne nadomestijo izgub. Temu pravimo negativna vodna bilanca.
Za posamične slovenske kraje si lahko podatke za vodno bilanco za pretekli dan, pretekli teden in vegetacijsko obdobje za travnato površino ogledate na spletni strani ARSO.
Napoved namakanja za čebulo, zelje in papriko na Mariborskem in Ptujskem polju si lahko ogledate na spletni strani KGZM. Poleg grafičnega prikaza preskrbljenosti teh kultur z vodo in opisa stanja vode boste dobili sprotna navodila o režimu in količinah; poleg teh pa še druga priporočila za gojenje.
Na spletnih straneh ministrstva za kmetijstvo pa je objavljena zloženka Osnove namakanja, ki se s tem področjem podrobneje ukvarja. Poleg različnih namakalnih sistemov in opreme zanje obravnava tudi zaščito sadovnjakov z razprševanjem proti pozebi, lastnosti tal in zadrževanje vode v tleh.
Več o tem, kako vodo obdržati v tleh, si lahko preberete v prispevku Magde Ažbe, o preskrbljenosti rastlin z vodo pa pišemo tudi v zadnji tiskani izdaji priloge Deloindom, ki je izšla 27. julija 2011.