Aprila smo zasnovali in posadili večino vrtnin na vrtu družine Taškar Beloglavec v Mariboru in družine Remškar na Vrhniki, v Šmartnem pod Šmarno Goro smo z mlado družino Mahkota ustvarili pravi vrtiček na balkonu, v Pamečah pri Slovenj Gradcu smo sadili v visoke grede, medtem ko smo strokovnjaki Kluba Gaia v Ljubljani svetovali pri razširitvi vrta na terasi Srednje trgovske šole Ljubljana in dijake poučili, kako in kam posaditi sadike in posejati semena, da bodo rastline dobro uspevale.
Maja nam vreme sicer ni bilo naklonjeno, saj je načrtovane obiske vrtov skoraj vedno preprečil dež, a kljub temu nam je uspelo večino plodovk posaditi na svoja mesta.
Vrtnarji morajo zdaj vrtnine le še pravilno negovati. V darilnem paketu so zato prejeli naravna sredstva za krepitev rastlin, kot so naravni vitaminski kompleks Bio Plantella Vita, tekoče organsko gnojilo Bio Plantella Vrt ter glede na posajene vrtnine tudi naravno organsko gnojilo Bio Plantella Nutrivit (bodisi za paradižnik in druge plodovke bodisi za jagode in jagodičevje ali pa solato, zelje, cvetačo …).
Žal ni vedno dovolj, da vrtnarji vrtnine le dobro hranijo, pogosto jih morajo tudi braniti pred škodljivci (uši, bolhač, gosenice, ...) ali boleznimi (plesni, pepelovka, pegavost, ...), zato smo jim strokovnjaki Kluba Gaia svetovali, da morajo rastline dobro opazovati in pravočasno ukrepati, če na njih opazijo škodljivce ali prve znake bolezni. V darilnem paketu so prejeli naravna sredstva za krepitev rastlin in proti boleznim Bio Plantella Natur-F in Super-F ter naravna in s poskusi dokazano učinkovita sredstva, kot je Bio Plantella Kenyatox Verde, in popolnoma novo sredstvo na trgu, Bio Plantella Thymi, na osnovi timijana in brina. Zdaj morajo izdelke le še pravilno in ob pravem času uporabiti.
Škodljivce in prve znake bolezni na rastlinah lahko hitro opazimo. Za pravilno ukrepanje in preprečitev propada rastline pa je treba ugotoviti, kaj je povzročilo poškodbo. Ker to vedno ni lahko, si bodo vrtnarji zdaj lahko pomagali z brezplačno aplikacijo SOS diagnostik.
SOS diagnostik je zasnovan tako, da uporabnika v nekaj korakih pripelje do prave diagnoze in ustrezne rešitve: 1. izbrati je treba opcijo, kjer se je pojavila težava; 2. izbrati skupino, s čimer se zoži nabor mogočih težav; 3. izbrati del rastline, kjer je težava najbolj izražena; 4. iz galerije slik poiskati tisto, ki najbolj ustreza danim razmeram; 5. s klikom na sliko ugotoviti težavo in prebrati ukrep, ki jo pomaga rešiti.
Izbira primernih sredstev za varstvo
Ukrepi za varstvo rastlin so potrebni na vsakem domačem vrtu, vendar se je treba odločiti pravočasno in s pravimi sredstvi, da lahko bolezni ali škodljivce omejimo še z naravnimi sredstvi. Uporaba neučinkovitega ali napačnega pripravka nas lahko drago stane. Bolezen ali napad škodljivcev se hitro razširi na vso rastlino, kar je zanjo lahko usodno. V takih primerih si vrtnarji lahko pomagajo le še z močnimi kemičnimi sredstvi, ki pa na domačem zelenjavnem vrtu in v sadovnjaku niso zaželena.