Pridelek grozdja bo zaradi suše in toče, ki jim nista prizanašali, vsaj 30 odstotkov manjši, o kakovosti pa si ob izjemno visokih poletnih temperaturah, ki so zaustavile dozorevanje grozdja in v povprečju za dva tedna premaknile trgatev v septembru, še ne upajo govoriti.
Pri Vinski družbi Slovenije (VDS), ki povezuje glavnino največjih tržnih pridelovalcev, napovedujejo za okrog 28.000 ton pridelka grozdja. Po lanski letini, ko je bilo v kleti pripeljanega približno 30.000 ton grozdja ali kar četrtino manj kot leto prej, bo to sedem odstotkov manj.
Slabša letina napoveduje večjo porabo rednih zalog vina in več trgovanja med družbeniki, meni Dušan Brejc, direktor vinske družbe. Možna bo manjša ponudba posameznih sort, pravi. Sicer pa s kakovostjo vin letošnjega letnika po njegovem ni pričakovati težav, saj imajo v kleteh ustrezno tehnologijo in dovolj znanja.
Da je za slovenski vinski trg značilen precejšen delež prodaje mimo uradnih evidenc in zakaj vinogradniki napovedujejo protest na sejmu Agra, si lahko preberete v torkovi tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.