Vrtičkarji se mnogokrat srečujemo tudi z nezaželenimi gosti v tleh. Ti uničujejo korenine, kar pripelje do propada rastlin. Največ težav povzročajo ogrci majskega hrošča in strune – ličinke hrošča pokalice.
Strune – ličinke hrošča pokalice
Pokalica je majhen, 7 do 10 mm velik rjavo-črn hrošč, katerega ličinke v tleh povzročajo sive lase vrtičkarjem in kmetom. Krompirjevi gomolji, korenine solate, tudi fižola, paradižnika in zelja jim gredo zelo v slast. Škoda je lahko neizmerna, če je populacija velika. Gomolji krompirja so prevrtani in zato neuporabni, korenine drugih rastlin prav tako poškodovane. Nadzemni deli rastlin so videti ovenelo.
Spomladi samice odlagajo jajčeca v tla, ki so dobro preraščena. To so pašniki, travniki, žitna polja, deteljišča, močno zapleveljena zemljišča. Drobna jajčeca, velika od 0,4 do 0,8 mm, so težko opazna, saj so najpogosteje oblepljena s prstjo. Iz njih se razvijejo ličinke, katerih telo je hitizirano, slamnato rumene do rdečkasto rjave barve, dolgo in tanko, podobno kosu žičke. Če dobro pogledamo, razločimo majhno glavo in tri pare nog na oprsju. Razvoj pokalic traja tri do pet let. Prezimijo ponavadi ličinke v različnih razvojnih fazah.
PREBERITE ŠE: Kolumna Jerneje Jošar: Z naravnimi pripravki nad bolezni in škodljivce
Pomagamo si lahko na več načinov:
!!galerija!!
Ogrci – ličinke majskega hrošča
Lep, dokaj velik hrošč z rdečkasto rjavimi krilci in črno glavo je glavni krivec za malo manj privlačno nadlego v tleh – ogrce. Hrošča ponavadi srečamo na večernih sprehodih, tik preden zaide sonce. Sam po sebi sicer ne povzroča škode na naših vrtovih, saj se spomladi, ko po prezimitvi zleze iz tal, hrani z listjem gozdnih dreves. Le včasih, ko jih je preveč, zaznamo škodo tudi na listju sadnega drevja. Njegove ličinke, debeli belkasti ogrci, ki jih najdemo v tleh, so tisti, ki povzročajo škodo na zelenjavnih gredicah, trati, najdemo pa jih tudi v cvetličnih koritih in lončkih.
Razvojni krog majskega hrošča traja več let. Prvo leto spomladi samica leže jajčeca. Legel je več, v vsakem pa je lahko tudi do osemdeset jajčec. Iz jajčec se približno po petih tednih izležejo ličinke. Te niso ne vem kako lačne, zato je tudi škoda skorajda neopazna. Septembra se ogrci levijo in v tej razvojni fazi preživijo zimo v tleh.
PREBERITE ŠE: Trije nasveti za boj proti vrtnim škodljivcem
Samice spomladi odlagajo jajčeca na sončnih zapleveljenih travnikih in v razpoke izsušenih tal.
Drugo leto aprila so po dolgi zimi ogrci močno sestradani. Škoda, ki jo povzročajo na koreninah rastlin, je velika. Da bi prišli do hrane, se premikajo vodoravno po tleh tudi do dva metra na dan. V tem obdobju zelo hitro rastejo in se v juniju drugič levijo. Škoda, ki jo povzročajo v tej razvojni fazi, je še večja. Ogrci tretjega stadija se požrešno hranijo vse do jeseni. Pred zimo se umaknejo globlje v zemljo, kjer počakajo na pomlad.
Tretje leto aprila, po prezimitvi, se objedanje nadaljuje. Tokrat so ogrci manj požrešni, zato je škoda občutno manjša. Konec junija, v začetku julija se zabubijo, po dveh mesecih se iz bub izvalijo hrošči. Ti ostanejo v zemlji in v njej prezimijo. Spomladi, maja, hrošči zapustijo zemljo in se začnejo hraniti z listjem. Njihov razvojni krog je sklenjen. Kot vidimo, so ogrci v tleh več let zaporedoma. Pri zmanjšanju zalege pomaga redno pobiranje ob rahljanju in okopavanju. Ker samice odlagajo jajčeca v gosto zapleveljene površine ali razpoke izsušenih tal, pokrijemo tla na gredicah z eno od organskih zastirk. Tako bomo preprečili rast plevela in hkrati ohranjali tla vlažna, da ne bodo nastajale razpoke.
Travna ruša, ki smo jo zanemarili, je velikokrat polna debelih ogrcev. Zato trato redno kosimo, dognojujemo, odstranjujemo širokolistni plevel, dvakrat na leto, spomladi in jeseni, pa poskrbimo za dobro zračnost – trato globoko prezračimo in dodamo mivko.
Če bomo ustvarili vrt s pestrimi zasaditvami, bo zanimiv za mnoge živali, katerih hrana so ogrci. Jež je že eden izmed teh živalic, ki jim gredo debeli ogrci zelo v slast. Tudi kače bodo zmanjšale njihovo populacijo in tisti, ki se jezite nad krtom, ker sem in tja pokvari idealen videz trate s svojimi krtinami, vedite, da je ravno on vaš najboljši pomočnik v boju z ogrci majskega hrošča.