Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Svetovalnica: Posipanje pepela po vrtu

Bralca zanima, ali je posipanje lesnega pepela po vrtu lahko zdravju nevarno.
Foto: FotoHelin/Shutterstock
Foto: FotoHelin/Shutterstock
6. 4. 2023 | 10:12
22. 10. 2024 | 19:15
2:07

Spoštovani,

ali se sme po vrtu posipati pepel iz čistega bukovega lesa? Dodatek k lesu so samo papir in karton, ali parafinske kocke, ki se uporabljajo za podžig. Ali bi bile strupene snovi, ki so v papirju in kartonu (potisk in lepila) ter parafinskih kockah (parafin), kljub majhni količini in izgorelosti (sežig v pepel), lahko nevarne za organizem? Mi uživamo rastline, ki so vsrkale raztopino tega pepela.

Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.


Andrej

Lesni pepel, posebej bukov, velja kot tradicionalen izboljševalec tal na vrtu. Tudi agronominja Miša Pušenjak, specialistka za zelenjadarstvo, priporoča dodajanje čistega lesnega pepela vrtni zemlji. 

Ima vlogo gnojila, saj vsebuje precejšnje količine kalija, enega od osnovnih rastlinskih gnojil. Ovira tudi razvoj nekaterih gliv, ki povzročajo gnilobo, zato ga poleti posujemo okoli kapusnic, solatnic in korenovk. 

Uporabimo ga lahko največ kilogram na 10 kvadratnih metrov (letno). Ker pepel rahlo dviguje pH tal, je primeren za kisla zemljišča, uporabljamo pa lahko tudi pri nevtralnih tleh. Nikakor pa ni dober za uporabo, če imajo tla pH-vrednost več kot 7, saj bi poslala še bolj bazična. 

Če ga malo posujemo po vrtninah, bomo odgnali listne uši in gosenice. Uporaben je tudi kot dodatek kompostu, predvsem spomladi, ko je več mokrega materiala. Priporočena je izključno uporaba lesnega pepela, nikakor premogovega ali pepela iz kurišč, kjer se kuri odpadni, s kemičnimi dodatki obdelan les, iverka itd.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine