To je najboljši čas v dnevu za zalivanje vrta

V teh vročih dneh imamo z zalivanjem vrta kar precej dela.

Letošnje poletje nam streže z visokimi temperaturami in obilica sonca botruje bujni rasti na vrtu. Seveda pod pogojem, da so rastline poleg sončnih žarkov deležne tudi dovoljšne količine vode. Ker v teh dneh dež pada bolj poredko, moramo zato toliko bolj aktivno vrt zalivati sami. Pa veste, ob kateri uri bi bilo optimalno poprijeti za zalivalno cev?

Da vrta ne gre zalivati v najvišji vročini, verjetno veste. Zalivanje v času, ko je sonce v zenitu, namreč ni preveč prijetno za vrtnarje, še manj pa ustreza rastlinam. Najbolje bi bilo, da bi se namakanja lotili zgodaj zjutraj, med peto in šesto uro, pravijo strokovnjaki. Čez noč se namreč zemlja ohladi, zato bo voda lažje dosegla globine in oskrbela korenine rastlin, prav tako pa sončni žarki še niso tako močni, da bi spodbujali izhlapevanje. 

Tudi popoldne, a ne prepozno

Jutranje zalivanje je seveda veliko bolj izvedljivo v teoriji - razumljivo je namreč, da imamo ljudje poleg vrta tudi druge obveznosti in če ob petih nismo več v postelji, najverjetneje hitimo v službo ali pijemo jutranjo kavo. V veliko pomoč pa so nam lahko naprave za avtomatsko zalivanje, zalivalni sistemi, ki bodo delo pridno opravile, še preden se zbudimo iz sladkega spanca. Rastline bodo na ta način že zjutraj ustrezno napojene, posledično pa bodo skozi cel dan tudi lažje prenašale vročino. 

Če možnosti avtomatskega zalivanja nimate, pa se je zalivanja najbolj pametno lotiti pozno popoldne ali zgodaj zvečer. Ne le, da vam bo večerno opravilo pomagalo izprazniti glavo in se znebiti stresa, ki so nam ga čez dan povzročale obveznosti. Zemlja bo takrat že dovolj hladna, da voda ne bo sproti izparevala. Kljub temu pa moramo biti pri popoldanskem zalivanju izjemno pozorni, da nismo prepozni. Po opravljenem delu mora ostati še vsaj uro dnevne svetlobe, da se listi, ki smo jih morebiti omočili, osušijo. Če bomo rastline z vodo oskrbeli tik pred nočjo, bomo namreč tvegali, da se na površini listov pričnejo nabirati plesni, razne glive in mahovi. Sicer pa se pri zalivanju čim bolj izognimo rastlinam in zalivamo tla pod njimi.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE