Pogosto se zgodi, da sveža bazilika, ki jo kupimo v trgovini, oveni že nekaj dni po tem, ko jo prinesemo domov. Navadno se sprašujemo, kje smo se pri skrbi zanjo zmotili. Smo jo preveč zalivali? Je bila deležna preveč ali premalo svetlobe? Ji ne prija temperatura v našem stanovanju? Naj vam povemo, da za sušenje te dišeče rastline najverjetneje niste krivi sami. In svetujemo, kako ravnati, ko rastlino prinesete domov. S temi preprostimi koraki namreč lahko poskrbite, da bo vaša bazilika iz trgovine ne le preživela, ampak tudi uspevala ter vam dala neskončno zalogo svežih listkov za vaše kulinarične kreacije.
PREBERITE ŠE: PREDEN SE Z VRTNIMI ŠKARJAMI LOTITE OBREZOVANJA NA VRTU, STORITE TO
Navadno so lončki bazilike iz trgovine polni stebelc in dišeči grmički so videti izjemno košato. A v resnici to ne pomeni, da je rastlina zadovoljna. Kmalu v loncu namreč nastane gneča in zelišče se začne sušiti, ker nima dovolj prostora. Ne bojte se razdeliti rastline na vsaj 4 do 5 manjših skupin rastlin in jih presaditi v posamezne lončke. Vaša bazilika bo imela več prostora in več hranil ter bo šele takrat pričela v resnici uspevati.
Ne le, da v lončku ene kupljene bazilike raste več rastlin. Iz ene jih lahko naredite še več. Odrežite steblo nad vozliščem, odstranite spodnje liste in jih postavite v vodo. V sedmih do desetih dneh bodo zrasle nove korenine, iz enega samega stebla pa lahko ustvarite neskončno novih rastlin. Vodo menjajte vsake 2 dni.
Verjetno vas še zanima, kako za baziliko pravilno skrbeti. Ker uspeva predvsem v mediteranskem okolju, poskrbite za dovolj toplote in sonca. Ven jo postavite šele, ko ne bo več nevarnosti za zmrzal in bo nočna temperatura zagotovo nad 10 stopinj Celzija. Z rednim zalivanjem, sončnimi žarki in dovolj prostora bo bazilika več kot srečna.