Pri vrtnarjenju poskusimo biti čim bolj trajnostni.
15. 9. 2021 | Besedilo: E. N.
Trije nasveti izkušene vrtnarke, ki jih velja upoštevati, da bomo bolj trajnostni
15. 9. 2021 | Besedilo: E. N.
Ne glede na to, kako dolgo časa vrtnarite, kakšen nasvet vedno pride prav, kajne?
Čeprav se sezona vrtnarjenja počasi zaključuje, vrtnarski nasveti nikoli niso odveč. Tokrat smo na spletu zasledili nekaj nasvetov izkušene vrtnarke Elisabeth Waddington, ki pri vrtnarjenju izpostavlja predvsem trajnostni vidik, spodbuja uporabo naravnih virov in recikliranje tistega, kar imamo že doma. Izbrali smo tri njene nasvete, ki se jih velja držati, da bo naš vrt še bolj ekološki.
Zbirajte deževnico
Vrtove je treba ves čas zalivati, če si želimo, da bo na njih kaj zraslo. A zakaj bi jih namakali s svežo pitno vodo, če lahko zbiramo deževnico in tako delujemo bolj ekološko. Na vrtu je tako pametno izdelati sistem za zbiranje deževnice. Če imate na primer vrtno lopo z žlebom, lahko podenj postavite zbiralni zabojnik. Tako lahko vrt vedno zalijete z deževnico, če je le dovolj dežja. Če deževnice še ne zbirate, toplo priporočamo, da si sistem omislite vsaj do prihodnje pomladi.
PREBERITE ŠE: KOMPOSTIRANJE Z DEŽEVNIKI
Pripravite kompost z deževniki
V trgovinah lahko kupimo najrazličnejša gnojila in hranila za rastline, a ugotovili smo že, da jih lahko pripravimo tudi doma. Odlična trajnostna naložba po mnenju zgoraj omenjene vrtnarke je domači kompost, kjer nam pri razkrajanju pomagajo deževniki. Pri pripravi takšnega kompostnika moramo slednjim seveda zagotoviti primerno okolje v zabojniku ali posodi, kjer jih gojimo. Imeti morajo dovolj zraka, hkrati pa mora biti posoda zaprta, da ne morejo iz nje. Posoda potrebuje tudi odtok, da lahko odlijemo odvečno tekočino. Temperature ne smejo pasti pod 10 stopinj Celzija.
Stara šara namesto cvetličnih lončkov
Veliko cvetličnih lončkov, ki jih kupimo v trgovinah, je plastičnih, z nakupom pa po nepotrebnem spodbujamo njihovo dodatno proizvodnjo. Ravnajmo bolj ekološko in kot lončke uporabimo predmete, ki jih imamo doma. Rastline lahko posadimo v odpadno embalažo, na dno katere naredimo drobne luknjice za odtekanje odvečne vode. Uporabimo lahko kakšen star škaf, lonce in skodelice, Elisabeth pa je na svojem vrtu visoko gredo naredila celo iz stare kadi.
PREBERITE ŠE: KOLUMNA JERNEJE JOŠAR: NAJ BODO GREDE POLNE TUDI POZIMI