V vročih dneh moramo biti še posebej pozorni, da vrtu pred hišo zagotovimo dovolj vode. Seveda si ne želimo, da bi rastline zaradi visokih temperatur trpele, zato je treba poskrbeti, da vsak dan namočimo posušena tla. Naučili smo se že, da je vrt najbolje namakati v zgodnjih jutranjih ali pa večernih urah. A tudi v slednjem primeru ne smemo biti prepozni, da ne bi povzročili razvoj maha in plesni.
Zanima nas tudi, koliko vode moramo pri zalivanju nameniti rastlinam. Praviloma bi morali tla namočiti s toliko litri vode, kolikor je je čez dan izhlapelo. Ob sončnem poletnem dnevu namreč izhlapi iz kvadratnega metra travnate površine v povprečju od pet do šest litrov vode, celo več. Za primer, paradižnik pa v fazi najbujnejše rasti in tvorbe plodov potrebuje sedem litrov vode. Z njimi nadomestimo količino, ki dnevno izhlapi iz kvadratnega metra tal in rastlin.
Koliko časa bo trajalo zalivanje, je seveda odvisno od načina zalivanja, ki se ga poslužujete. Zalivanje z zalivalko vam bo vzelo kar nekaj časa, nekoliko hitreje pa bo šlo z vrtno cevjo. Hitrost bo seveda odvisna tudi od pretočnosti slednje.
Paziti moramo, da curek ni premočan, da ne bi poškodovali stebla in korenin rastline, oziroma s slednjih odstranili preveč zemlje. Tok vode navadno uravnavamo z ustreznim nastavkom. Če pa ga nimamo pri roki, se lahko znajdemo tako, kot gospa v zgornjem videu. Potrebujemo le prazno plastenko, v katero naredimo dovolj velike luknje, da bo voda lahko tekla skoznje. Nato naredimo ravno prav veliko luknjo še v zamašek, čez njo potegnemo cev in zalijemo naše rastline.