Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

V Ljubljani razstava o praktičnem urbanizmu in pravici do zelenega

V galeriji Dessa v Ljubljani so ta teden odprli razstavo Praktični urbanizem – Pravica do zelenega, ki jo je pripravila avstrijska kustosinja Elke Krasny. Razstava, ki raziskuje urbano vrtnarjenje skozi leče neformalnih naselbin, skupnostnih urbanih akcij in prostorskih politik, bo na ogled do 22. septembra.
Ba. P.
18. 9. 2017 | 13:14
21. 10. 2024 | 17:23
3:13

Na razstavi je predstavljena tudi alternativna zgodovina urbanizma, ki sproža vprašanja o odgovornosti arhitektov in načrtovalcev ter o politiki mestnih virov in njihove redistribucije. Razstava kritično odstira zgodovino dejanj prebivalcev, ki proizvajajo hotenje po skupnosti in odgovarjajo na varčevalne ukrepe ter urbane in ekonomske pritiske, so sporočili iz galerije Dessa.

Kustosinja Elke Krasny je razstavo zasnovala na večletni kuratorski raziskavi, ki je vključevala tudi terensko delo na različnih celinah. Predstavlja tako zgodovinske kot sodobne primere urbanega razvoja »od spodaj navzgor« v različnih mestih, kot so Amsterdam, Bremen, Čikago, Chimalhuacan, Hong Kong, Carigrad, Leipzig, London, New York, Pariz, Quito in Dunaj. »Urbanizem 'od spodaj navzgor' je potisna sila urbanega razvoja in pogosto spodbuda spremembam urbane politike,« je ob odprtju razstave zapisala Krasnyjeva. Njeno razstavo Praktični Urbanizem – Pravica do zelenega (Hands-on Urbanism – The Right to Green) so prvič predstavili leta 2012 v Arhitekturnem centru na Dunaju. Istega leta je bila potujoča različica razstave, ki je zdaj na ogled tudi v Ljubljani, predstavljena na beneškem arhitekturnem bienalu. »V Ljubljani smo razstavo dopolnili s predstavitvijo različnih praks urbanega vrtnarjenja v Ljubljani (vključno z Onkraj gradbišča); predstavitev sta pripravili Maja Simoneti in Darja Fišer. Poleg tega razstava vključuje še video Polonce Lovšin Why Slovene Houses Look the Way They Do (2007),« so še sporočili iz galerije Dessa.

Elke Krasny je sicer teoretičarka kulture, kustosinja in docentka na dunajski Akademiji likovnih umetnosti. Letos je gostujoča profesorica mesta Dunaj na Tehniški univerzi, v letu 2013 pa je bila gostujoča profesorica na Akademiji likovnih umetnosti v Nürnbergu. Področja njenega delovanja in raziskovanja so sodobna arhitektura in prostorske prakse, urbana transformacija, politike spominjanja, družbeno angažirane umetniške prakse, postkolonialna teorija in feministično zgodovinopisje.

V sklopu razstave razstavo Praktični urbanizem – Pravica do zelenega je Krasnyjeva v torek, 9. septembra, pripravila tudi predavanje na mirujočem gradbišču na Masarykovi cesti v Ljubljani.
 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine