Dobra vzpodbuda za uresničitev takšnega cilja so vse višje cene hrane in posledično odkupne cene pridelkov, po zagotovilu predsednika uprave Mlinotesta Davida Nabergoja pa bo pridelovalcem do večjih zasejanih površin pomagal tudi Mlinotest.
V Mlinotestu so v lanskem letu pričeli z akcijo, v kateri so pridelovalcem pšenice ponudili kakovostno seme, ob podpisu pogodbe s pridelovalci pa se tudi obvezali, da bodo odkupili vso pridelano pšenico in jo plačali po nekoliko višjih cenah od dogovorjenih v Sloveniji. Nabergoj je na posvetu v Ajdovščini lanskoletni ukrep pohvalil in poudaril, da bodo z njim nadaljevali tudi letos. "Vipavska dolina kot taka izgublja vso kmetijsko pridelavo, zato je ta naša akcija tudi neka oblika pomoči tem krajem," je dejal Nabergoj.
S kakovostjo letošnje pšenice so v Mlinotestu zadovoljni, odkupna cena za tono pšenice se giblje med 190 in 210 evri. V letošnjem poletju so odkupili 400 ton pšenice, kar predstavlja petino potrebnih surovin v Mlinotestu. Odkup domače pšenice naj bi se naslednje leto povečal na 1000 do 1500 ton, saj bodo v prihodnje akcijo razširili še na območje celotne Primorske in Postojnske.
Povečanje kmetijske predelave podpirata tudi specialistka za poljedelstvo pri Kmetijsko gozdarski zbornici Nova Gorica Anka Poženel in predsednik odbora za kmetijstvo v DZ Dejan Židan. "S podobnimi spodbudami bi lastnike kmetijskih zemljišč prepričali, da bi posejali večje količine pšenice, predvsem pa bi ponovno obdelali tiste površine, kjer so že pred leti opustili kmetijsko proizvodnjo v dolini. S takimi spodbudami se bo hrano ponovno izplačalo pridelovati," je poudarila Poženelova. Židan pa je dodal, da bo predvsem potrebno osvestiti tudi kupce, da bodo kupovali doma pridelano in predelano hrano.