Za ogrodje visokih gred je najbolj pogost les. Za nizke in srednje visoke so izredno priljubljeni stari, težki železniški pragovi, ki jim dajejo rustikalen videz, poleg tega pa so dovolj široki, da lahko na robu gredice med obdelovanjem ali kar tako posedimo.
Pri »mizah« na fotografiji gre za nekoliko prilagojene visoke grede, saj nimajo velike prostornine in ker je v njih manj substrata, denimo niso primerne za pridelovanje gomoljnic. So pa kot nalašč za gojenje začimbnic, solatnic ali cvetic. Prednost konstrukcije na nogah je, da lahko ob njih na vozičku ali stolu sedijo gibalno ovirani ljudje, za katere ima delo z rastlinami pomemben terapevtski učinek.
Lesena visoka greda v atrijskem vrtu je kot nalašč za kombinacijo trajnih cvetic, enoletnic in vrtnin z velikimi impozantnimi listi v različnih barvnih odtenkih. Če vanje zasadimo bučke, špinačo ali jagode, se bodo te lepo povešale čez rob.
Primer zidane visoke grede v vogalu atrija, v katero posadimo trajnice, prevešajoče se enoletnice, oporo ob zidu pa izkoristimo za manjša sadna drevesa, ki jih z obrezovanjem vzgojimo v ploščato obliko, kakršno v manjših vrtovih pogosto vidimo pri hruškah. Zaradi drevesc mora imeti taka greda nad drenažno plastjo precej debelo plast vrtne zemlje, poskrbeti pa je treba tudi za odvodnjavanje. Lepa nadgradnja je klopca, na kateri uživamo prav sredi »džungle«.
S kombinacijo dvignjenih in talnih okrasnih gredic ustvarimo v atrijskem vrtu razgibanost, zaradi katere vrt deluje večji, elegantne silhuete raznolikih okrasnih trav in rdeče cvetočih krokozmij pa se nam ob sedenju na počivalnikih rišejo v višini oči. Formalno strižena živa meja daje kontrast. Ogrodje visokih gred se po materialu sklada s tlakovanjem.
Visoke grede z betonskih ogrodjem so precej redke. Vendar pa je takšna modernistična oblika »vrtička«, v katerem se izmenjujejo okrasne rastline, začimbni grmički in vrtnine, primerna tam, kjer gre za nadaljevanje sloga stavbe, ki jo dopolnjuje.
Ena od možnosti za ogrodje visoke grede na vrtu je tudi uporaba stare polne opeke. V primeru na fotografiji pa nimamo opraviti z navadno, temveč spiralno visoko gredo, kakršne so pogoste za začimbni kotiček. Logika spiralne grede je v tem, da na vrh posadimo rastline, ki morajo imeti odcedna tla, pri tleh pa bolj vlagoljubne. Poleg tega na osojno stran sodijo senčne rastline, na prisojno pa ljubiteljice pripeke.
Če je bližnja okolica vrta kraška, posejana s kamenjem, si na vrtu tudi za zelenjavne gredice omislimo kamnito ogrodje. Ali pa visoke grede nadgradimo s kamnitimi terasami, ki sledijo konfiguraciji terena.
Na podeželju si okrasni in zelenjavni vrt pogosto podajata roke. V tla posajene potonike bodo lepa družba dvignjenim zelenjavnim gredicam, ki imajo obrobo iz prepletenih leskovih vej. Vsako leto si lahko omislimo kakšno novo.
Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?
S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij,
s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine,
ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo,
da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.