Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Vrtičkarji naj se izognejo pesticidom

Vrtičkarji imajo na svojih gredah z mešanimi kulturami več možnosti za ohranjanje ravnovesja s sonaravnimi načini pridelave, zato se uporabi kemičnih pripravkov za varstvo rastlin laže izognejo. V nadaljevanju povzemamo zanje primerne načine gojenja in ukrepe za varstvo rastlin.
18. 9. 2017 | 13:22
21. 10. 2024 | 23:47
4:18

Skrb za odporne rastline

Ranljivost rastlin za bolezni in škodljivce je mogoče zmanjšati s primerno nego, prehranjenostjo in njihovo razporeditvijo. Odločilni so upoštevanje dovolj širokega kolobarja, izbira odpornih sort rastlin, prilagojenih na lokalne razmere, kakovostnega in neokuženega semena in sadilnega materiala, skrb za živa tla z dovolj humusa, ustvarjanje mešanih kultur in redno odstranjevanje obolelih in poškodovanih delov rastlin.

FFS le v nujni primerih

Strokovnjaki opozarjajo, da je uporaba fitofarmacevtskih sredstev (FFS), pogosteje imenovanih pesticidi, smiselna le v nujnih primerih, ko je napad bolezni ali škodljivca hud. Prvi pogoj zanjo pa je pravilno in pravočasno prepoznavanje težave. Uporaba kateregakoli škropiva na pamet naredi več škode kot koristi, saj lahko poruši ravnovesje med organizmi v naravi. Priporočljiva sta posvet s svetovalcem kmetijsko-svetovalne službe ali strokovnjakom v specializirani prodajalni FFS in spremljanje sporočil opazovalno-napovedovalne službe o pojavu bolezni. Mnoge tehnologije uporabe FFS so zaradi zahtevnosti za vrtičkarje neprimerne. Posamične škodljivce je mogoče odstraniti ročno ali v priporočeni pripravek pomočiti le napadeno vejico.

Usposabljanja za uporabo FFS

Pri nas imajo dostop do vseh v Sloveniji registriranih FFS le uporabniki, ki opravijo predpisano krajše usposabljanje (seznam usposabljanj je dostopen na spletni strani FURS, za vrtičkarje pa so primerni pripravki brez nevarnejših toksikoloških lastnosti, ki so dostopni v prosti prodaji, a v omejenih količinah. Med njimi so tudi pripravki, dopustni v ekološki pridelavi, vendar je pri njihovi uporabi enako pomembno upoštevanje navodil in omejitev. Čezmerna raba je škodljiva in lahko poruši ravnovesje v okolju. Vsako FFS je dovoljeno uporabiti samo za namen in za kulturo, za katero je registrirano. Strokovnjaki priporočajo ljubiteljskim vrtnarjem in sadjarjem, naj vedno uporabijo le strokovno priporočeni pripravek za bolezen ali škodljivca, ne pa najagresivnejšega, ki se dobi za ta namen. Vedno je treba upoštevati karenčno dobo, to je čas, v katerem se FFS kemično povsem razgradi in je pridelek primeren za uživanje.

Žaščitni ukrepi in čas škropljenja

Uporabniki FFS vode, s katero so izprali škropilnice, ne smejo zlivati v vodotoke, greznice ali kanalizacijo, temveč naj jo poškropijo po isti površini, ki so jo škropili pred tem. Enako lahko naredijo z majhnim presežkom škropiva, ki jim je ostalo. Da se to ne bi dogajalo, morajo vedno natančno izračunati potrebno količino ali pred resničnim škropljenjem narediti praktični test, pri katerem želeno površino z isto škropilno napravo poškropijo samo z vodo.
Pomemben je tudi čas škropljenja v dnevu: najprimernejša sta zgodnje jutro in večerni mrak, ko je na prostem najmanj čebel in se sredstvo zaradi večje vlažnosti zraka in dogajanja v rastlinskih tkivih najlaže primerno porazdeli. Nikoli se ne škropi v vetrovnem vremenu. Še posebno je treba biti pozoren na varovanje čebel. Insekticidi se ne uporabljajo v času cvetenja vrtnin, sadnega drevja in okrasnih rastlin na vrtu. Pred škropljenjem z njimi moramo pokositi vso cvetočo podrast oziroma travo na vrtu. Kdor ima v soseščini čebelarja, ga mora obvestiti o nameravanem škropljenju in uporabljenem FFS.
 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine