Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Vrtna svetovalnica: Blaten krompir in bolhači

V vrtni svetovalnici tudi letos s pomočjo strokovnjakov blagovne znamke Plantella odgovarjamo na vaša vprašanja s področja okrasnega, sadnega in zelenjavnega vrta.
Foto: arhiv Plantelle
Foto: arhiv Plantelle
Vanes Husić, univ. dipl. inž. agr., Plantella
11. 7. 2021 | 17:17
22. 10. 2024 | 14:47
3:14

Blaten krompir

Krompir vedno kupujemo v trgovini, največkrat neopranega. Opazili smo, da je vedno prevlečen z blatom. Zakaj? Ali ga z njim namenoma poškropijo, da bi ostal dalj časa svež? Vem namreč, da doma pridelan krompir ni nikoli tako umazan.

Nada iz Ribnice

ODGOVOR STROKOVNJAKA:

Nekateri pridelovalci preprosto poberejo krompir z njive in ga spakirajo v vreče iz vrečevine ali perforirane PVC-vrečke. Če je zemlja suha, je večina odpade. Če so njive mokre, pa ostane na gomoljih več zemlje. Nekateri pridelovalci s posebnim strojem operejo velike količine krompirja, ga osušijo in pakirajo za prodajo. Pogosto je tak krompir opremljen z oznako, da je že čist in pripravljen za kuhanje oziroma peko. Ko kupujete krompir v trgovini, pa opazite, da ima pogosto zelo nizko ceno, verjetno je daleč najcenejša vrtnina. Pogoj za nizko ceno so čim nižji stroški, kar pomeni z njive v trgovino. Zato ga pred uporabo bolj temeljito operite.

Luknjice na vrtninah, ki jih povzročajo bolhači. FOTO: arhiv Plantelle
Foto:
Luknjice na vrtninah, ki jih povzročajo bolhači. FOTO: arhiv Plantelle Foto:

Bolhači

Letos imam veliko težavo na zelju, cvetači, rukoli in redkvicah. Vse rastline so polne luknjic. Kaj jih povzroča? Kako jih preprečim?

Roman iz Kranja

ODGOVOR STROKOVNJAKA:

Luknjice na vrtninah povzročajo drobni črni hroščki, ki jim pravimo bolhači. Ti hitro uničijo mlade liste na vrtninah, kar pomeni slabšo ali celo prekinjeno rast in propad. Bolj kot vlaga jim prijata suša in vročina, zato je treba rastline redno zalivati. Priporočljiva je celo uporaba zastirke. Če imamo težave na sadikah, jih prekrijemo s tunelom iz fino tkane mreže ali koprene. Bolhače lahko poskusimo uničiti kontaktno, tako da škropimo z naravnim sredstvom, ki vsebuje piretrin. Mehanska poškodba, ki jo na listih povzročijo bolhači, je lahko tudi vstopno mesto za povzročitelje rastlinskih bolezni. Ker je vlažno in toplo vreme idealno za raz­voj večine glivičnih bolezni, je treba poskrbeti za preventivo. Tako vrtnine še poškropimo s sredstvom iz njivske preslice ali na osnovi oomicet.

Zastavite nam vprašanje
Tudi letos s pomočjo Plantellinih agronomov odgovarjamo na vaša vprašanja s področja okrasnega, zelen­javnega in sadnega vrta. Sprejemamo jih do konca avgusta na naslov deloindom@delo.si ali Deloindom, Dunajska 5, 1509 Ljubljana, obakrat s pripisom Vrtna svetovalnica.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine