Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Vrtni izziv: Škodljivci na vrtu

Med rastno sezono se na vrtu srečujemo z veliko žuželkami. Pogosto opazimo le poškodbe, saj mnoge objedajo ali sesajo rastlinske sokove iz listov, cvetov, stebel, plodov. To škodo lahko zmanjšamo ali preprečimo na različne naravne načine.
Foto: Klub Gaia in Shutterstock
Foto: Klub Gaia in Shutterstock
Vanes Husić, Klub Gaia
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 11:34
5:56

Nekatere rastline tako kot bolezni odganjajo tudi škodljivce. Takšne koristne rastline vedno vzgajamo ob glavnem posevku in tako zmanjšamo škodo. Najprej moramo upoštevati kolobar, saj s pravilnim vrstenjem vrtnin zmanjšamo pojav škodljivcev. Med koristne prištevamo večinoma zelišča in nekatere cvetlice, pa tudi zelenjadnice.

Učinkovite kombinacije rastlin

Vsi poznamo kombinacijo korenja in čebule, a je treba vedeti, da korenje ščiti čebulo šele, ko dovolj zraste, to je šele v maju, ko je drugi nalet muhe. Med najbolj koristne cvetlice prištevamo ognjič, žametnice in kapucinke. Te odganjajo talne škodljivce in uši. Listne uši so najbolj pogost škodljivec predvsem na mladih poganjkih rastlin, zato koristne cvetlice posejemo okoli paradižnika, fižola in seveda vrtnic. Proti ušem sadimo še šetraj, borago ter čebulnice (česen in čebula).

Mnogi škodljivci, predvsem metulji, kot je kapusov belin (gosenice na zelju), iščejo svojo ciljno rastlino ne z očmi, temveč z vonjem. Zato okoli vrtnin in drugih rastlin, ki jih vsako leto napadejo gosenice, zasadimo močno dišeče rastline. Na primer, zelje zaščitimo z aromatičnim timijanom in žamet­­nico. Tudi paradižnik bo s svojim vonjem zmedel škodljivega metulja, da ne bo našel svoje ciljne rastline in legel jajčec, ampak odletel drugam. V času napada škodljivih metuljev na vrtnine in okrasne rastline (gosenice pušpanove vešče) je pametno vse rastline škropiti z naravnimi sredstvi, ki vsebujejo izvlečke iz timijana in brina, saj ti odganjajo škodljive metulje ali vešče. Proti mehkokožnim škodljivcem, kot so uši, resarji, lahko škropimo z naravnim sredstvom, ki vsebuje naravni piretrin iz rastline bolhač. Škodljivce poškropimo kontakt­no in jih uničimo.

Mehanska zaščita

Da zmanjšamo število škodljivcev ali omilimo število poškodb na rastlinah, si pomagamo z različnimi načini mehanske zaščite. Na voljo imamo mreže ali vrtno kopreno, za zaščito predvsem pred metulji ali muhami, ki ležejo jajčeca na vrtnine. Mreže ali koprene nikoli ne razprostremo neposredno čez vrtnine, temveč najprej napnemo plastične, kovinske ali lesene loke in šele nato zaščito. Tako ne pomečkamo rastlin ali celo ustavimo njihove rasti. Najbolj pogost primer je čebula pod kopreno za zaščito pred čebulno muho. Enako je treba poskrbeti pri česnu proti česnovi muhi in seveda za por proti porovi zavrtalki. Ne pozabimo, da je v začetku toplega poletja treba rastline redno zračiti. Prav tako lahko prekrijemo zelje z drobno tkano mrežo in preprečimo dostop škodljivim metuljem.

Poleg vrtnin ogrožajo leteči škodljivci tudi sadno drevje. Na plodovih naredijo veliko škodo muhe, zavrtači, listne uši. Proti njim uporabimo rumene lepljive plošče, ki so premazane s posebnim entomološkim lepilom, na katero se škodljivci ujamejo. Plošče na obod krošnje sadnega drevja vedno namestimo šele po cvetenju. Pri vrtninah jih razporedimo pod zaščitno mrežo, če bi se pri zračenju kakšen škodljivec vtihotapil v notranjost. Namestimo jih vedno okoli 10 cm nad rastline, ne višje. Na sadno drevje se vzpenjajo tudi gosenice, pagosenice in seveda mravlje, ki jih privabljajo uši. To preprečimo tako, da okoli debla pritrdimo lepljiv trak, na katerega se škodljivci nalepijo, in jim tako preprečimo dostop do krošnje.

Koristne žuželke

Na vrtu srečamo mnoge žuželke, a niso vse med njimi škodljive. Mnoge prištevamo med plenilce, saj uničujejo škodljivce, kot so listne uši. Med najbolj poznanimi so polonice, ki jim po domače pravimo pikapolonice. Pozabljamo, da tudi ličinka polonice, ki ni taka lepotica kot odrasla žival, poje ogrom­no uši. Navadno tenčičarico spoznamo po zelenkastem tankem trupu in velikih mrežastih krilih. Medtem ko se odrasla žival hrani s cvetličnim nektarjem, njena ličinka, ki je rjave barve, uničuje vse mogoče ličinke, tako kot ličinka polonice. Na meniju so uši, kaparji, resarji, ščitkarji … Ličinke trepetavke, ki je osici podobna žuželka, uničujejo vse naštete škodljivce ponoči. To so le nekatere koristne žuželke. Če žuželke takoj ne prepoznamo, jo pustimo pri miru, saj je lahko ena izmed plenilcev, ki nam pomagajo pri varovanju vrta. Ne pozabimo še na ptice pevke, ki odlično očistijo naš zelenjavni, sadni in okrasni vrt škodljivcev. Prav tako sta zelo koristna jež in krastača, ki pojesta veliko polžev. Pogosto se jezimo na krta, saj nam krtine kazijo vrt oziroma zelenico. Pozabljamo pa, da je krt mesojed in uniči ogromno talnih škodljivcev.

 

PREBERITE ŠE:

Karantenske bolezni rastlin

Napad rdeče sadne pršice

Škodljivci v vrtu: Vrnitev naravnega ravnovesja

 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine