Kot so sporočili z ministrstva, je razvoj namakanja za Slovenijo strateško pomemben, saj želi povečati pridelavo hrane rastlinskega izvora. Izgradnja namakalnih sistemov naj bi omogočila višje in bolj stabilne pridelke pri rastlinski pridelavi (predvsem poljščin, sadja, zelenjave) tudi v sušnih obdobjih, ki so v današnjem času vse pogostejša.
"Zato so vlaganja v namakalne sisteme pomembna za povečanje samooskrbe v Sloveniji ter so eden od pomembnih načinov za blaženje in učinkovitejše prilagajanje kmetijstva na podnebne spremembe," so zapisali ob objavi razpisa.
Po projekcijah bodo podnebne spremembe povečale verjetnost pojava naravnih nesreč in neugodnih vremenskih razmer, kar bo vplivalo tudi na količino in kakovost pridelka ter lokacijo proizvodnje, navaja ministrstvo, ki s tem razpisom sledi strategiji razvoja kmetijstva do 2020.
Razpis omogoča pridobitev nepovratnih sredstev Evropskega kmetijskegasklada za razvoj podeželja in državnega proračuna. Na voljo bo skupno sedem milijonov evrov, ključni pogoj pa je, da gre za investicije v infrastrukturo, ki je namenjena dvema ali več uporabnikom.
Nepovratna sredstva lahko pridobijo tako fizične kot tudi pravne osebe, ki so jih lastniki kmetijskih zemljišč pooblastili za izvedbo agromelioracij na komasacijskih območjih.
Upravičeni stroški so predvsem vzpostavitev črpališča ter izgradnja primarnega in sekundarnega namakalnega razvoda, upravičenec pa lahko uveljavlja tudi ureditev vodnega vira (na primer vrtina, akumulacija). Strošek namakalne opreme posameznega uporabnika ni upravičen strošek pri tem javnem razpisu, saj se ta strošek financira iz podpore za naložbe v kmetijska gospodarstva.
Razpis bo kril 100 odstotkov upravičenih stroškov. S tem želi ministrstvo spodbuditi čim večja vlaganja v namakalne sisteme ter uporabnike namakalnih sistemov spodbuditi k intenzivnejšemu povezovanju, saj se tako zmanjšajo stroški uporabe namakalnih sistemov na hektar namakalne površine in doseže večja stroškovna učinkovitost.
Vnos vloge v elektronski sistem in vložitev vloge bo potekal od 6. februarja do vključno 21. aprila 2017 do 24. ure. Zadnji možni rok za vložitev zahtevka za izplačilo sredstev je 31. december 2020.
Interesenti lahko podrobne informacije pridobijo na Agenciji RS za kmetijske trge in razvoj podeželja, Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) in kmetijskem ministrstvu. To bo predvidoma v prvi polovici februarja skupaj s KGZS in Gospodarsko zbornico Slovenije izvedlo tudi javno predstavitev objavljenih javnih razpisov.