Zaradi napovedi močne ohladitve s setvijo in sajenjem vrtnin ne hitite
Zadnjih štirinajst dni so vrtovi oživeli in mnogi vrtičkarji se niso mogli upreti sajenju krompirja in solatnic ter setvam vrtnin. A pozor, napoved za teden naprej ni obetavna, bolj kot sneg lahko razvoju vrtnin škodijo temperature pod lediščem. Preberite, s katerimi deli velja počakati in zakaj.
Resda se lahko vremenska napoved še spremeni, a kot skoraj vsako leto pričakovanje vremenskega preobrata tudi letos potrjuje modrost, da spomladi na vrtu ne kaže hiteti. Zato, ker ohladitve zelo zavlečejo kaljenje večine semena, prizadenejo krompir v zemlji, sneg pa poleže nepokrite sadike vrtnin. Tisti, ki omahujete, ali izkoristiti tople in suhe dni ali počakati, da napovedani zamah zime z repom mine, raje preložite setve in sajenje na pozneje.
Krompir, čebula, česen
Na predzadnji dan marca je temperatura tal v Sloveniji v povprečju dosegla 8 stopinj Celzija, kar je spodnja meja za saditev nakaljenega krompirja. Čeprav bodo padavine dobrodošle, pa je napoved jutranjih temperatur med nedeljo in torkom precej pod ničlo, kar pomeni, da se bodo ohladila tudi tla. In ta so tista, ki so pomembna za gomolje. Zato s sajenjem krompirja raje počakajte, da mine mraz in zemlja ne bo premokra za sajenje. V mrzlih tleh bi gomolji samo čepeli in porabljali dragoceno energijo za kljubovanje mrazu. Posledice: poznejši vznik in manjša odpornost proti boleznim.
Če ste krompir morda že posadili, zastrite tla s slamnato zastirko ali vrečevino. Vendar to naredite, dokler je še toplo, da bo zemlja zadržala del toplote.
Lahko pa ujamete suhe dni in posadite česen in čebulček za čebulo. Mraz jima ne škodi, rada sta zgodaj v zemlji.
Setev toplotno občutljivih vrtnin
Za vse vrtnine, pa tudi cvetice, velja, da na prostem hitreje kalijo, bolj ko so tla topla, nekatere pa so na nizke temperature še posebej občutljive. To so predvsem korenček, peteršilj, pastinak, koriander. Z njimi vsekakor počakajte, saj nizke temperature tudi za večkrat podaljšajo čas do vznika.
Manj občutljivo je seme solate, špinače, redkvice, rukole, grah in boba, tako da že posejanim napovedana ohladitev ne bo pretirano škodila. Nič časa z letino pa ne boste izgubili, če tudi pri njih počakate, da mrzli val mine. Velja pa si zapomniti to: zgodaj spomladi, ko so tla hladnejša, sejemo čim bolj sveže seme (ne denimo tistega, ki nam je ostalo iz prejšnjih sezon), saj s starostjo njegova vitalnost upada in potrebuje do vznika precej dalj časa.
Sadike
Če ste na prosto že posadili sadike solatnic, špinačnic, kapusnic in čebule (to lahko sadimo namreč tudi s sadikami), bodo po vsej verjetnosti nizke temperature preživele, velja pa jih pokriti s kopreno prek opore iz lokov, da jih sneg – če bi ga bilo veliko – ne bi poškodoval.