Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Zelena oaza med berlinskimi stolpnicami

Prinzessinnengarten je vrt sredi Berlina za mestne vrtičkarje, ki pridelujejo svežo zelenjavo.
Jerneja Grmadnik, Delo.si
18. 9. 2017 | 13:16
21. 10. 2024 | 19:24
2:17

Na Moritzplatzu, na koncu ene najbolj živahnih berlinskih ulic Oranienstrasse, je med stanovanjskimi stolpnicami in novo poslovno stavbo opustelo gradbišče na novo zaživelo v zeleni preobleki. V začetku maja se je začela četrta vrtičkarska sezona.

Kjer je še pred nekaj leti zevala velika luknja, polna smeti in gradbenega materiala, danes domuje urbani vrt Prinzessinnengarten s svojo kavarno, restavracijo, otroškim igriščem in improviziranim odrom. Robert Shaw, idejni vodja projekta, se je z urbanim vrtnarjenjem seznanil med nekajletnim bivanjem na Kubi.

»Po razpadu Sovjetske zveze je na Kubi močno primanjkovalo hrane. Ljudje so začeli iskati možnosti samopreskrbe in sredi mest so začeli rasti vrtovi. Osupljiv je podatek, da je v Havani, ki ima dobra dva milijona prebivalcev, 90 odstotkov porabljene zelenjave dejansko pridelane v mestu,« razloži Shaw. Ko se je leta 2008 vrnil v Berlin, si je želel, da bi nekaj podobnega zaživelo tudi v nemški prestolnici.

Začel je oblikovati koncept in poslovni načrt ter iskal ljudi, ki bi se mu pridružili. Z Marcom Clausnom sta nato ustanovila podjetje Nomadisch Grün (Nomadsko zelena, op. a.) in začela iskati primeren prostor za najem. »Takrat urbano vrtnarjenje še ni bilo tako popularno, morali smo razložiti, kaj to je in kaj pravzaprav iščemo,« razloži Shaw. Nazadnje so najeli opustelo gradbišče v občinski lasti, za katero plačujejo najemnino, vodo in elektriko.

Katera je glavna zapoved urbanega vrta in koliko obiskovalcev letno si ga ogleda, si lahko preberete v današnji tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine