Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Zelenjavni vrt: Koristne živalce, ki pomagajo ohraniti vrtni pridelek

Foto: Metrob
Foto: Metrob
Vanes Husić, univ. dipl. inž. agr., Metrob
30. 4. 2024 | 08:43
22. 10. 2024 | 21:34
5:51

Entomopatogene ogorčice ali nematode so talni organizmi. To so preprosti brezbarvni valjasti črvi. Ker živijo v zemlji, potrebujejo za svoj obstoj in delovanje dovolj vlage. Razširjene so po vsem svetu, a v kmetijstvu lahko uporabljamo le domorodne, to so tiste, ki so prisotne v slovenski zemlji. Te korist­ne živalce spadajo med bio­tično varstvo rastlin. Vedno bolj so poznane med vrtnarji, saj so ob pravilni uporabi izjemno učinkovite. Ob tem je dobro vedeti, da ciljno delujejo na določenega škodljivca in nimajo negativnih vplivov na okolje, naravo in ljudi. Prav zaradi tega jih lahko uporabljamo na vodovarstvenih območjih.

Kako delujejo

Obstajajo številne ogorčice, a med najbolj raziskanimi so entomopatogene. Te imajo posebno sposobnost parazitiranja žuželk, zlasti njihovih ličink. Za svoj obstoj potrebujejo odsotnost sončne svetlobe (UV-sevanje je zanje usodno), zrak za dihanje in vodo za premikanje, zato so idealen življenjski prostor zanje zmerno vlažna tla. Delujejo tako, da prodrejo v škodljivo ličinko skozi njeno kožo ali odprtine na telesu. Nato jo v 24 do 72 urah uničijo z bakterijo, ki jo prenašajo v svojem prebavnem traktu. Te bakterije razgradijo telo škodljivca, kar pomeni, da se ogorčice prehranjujejo s škodljivcem. Sledi proces njihovega razmnoževanja in množenja. To se nadaljuje, dokler je na voljo hrana (škodljivci).

PREBERITE ŠE: NE ZAKADITE SE NA VRT S ŠKROPIVOM

Proti katerim škodljivcem

Vrtnarji se borimo proti številnim talnim škodljivcem. Ker na domačem vrtu ne želimo uporabljati močnih kemičnih sredstev, se lahko odločimo za naravne organizme – entomopatogene ogorčice. Da bomo resnično učinkoviti, moramo vedeti, kako dolg je živ­ljenjski cikel škodljivcev. Ta podatek nam pove, koliko let moramo tretirati zemljo, da jih resnično uničimo. Nekaj primerov: pri bramorju tri leta, pri ogrcih hroščev štiri leta, pri mrtvaških mušicah eno leto in pri brazdastem trsnem rilčkarju tri leta. Priporočam, da se entomopatogene ogorčice uporabi vsaj dvakrat na leto. Če vzamemo za primer bramorja: vrtnar naj tretira dva­krat na leto in tri leta zapored. To pomeni, da bo zemlja tretirana šestkrat.


Koristnih nematod je veliko in poznamo različne vrste, ki delujejo proti točno določenim škodljivcem. Zato vedno uporabimo namenske, specializirane vrste za rešitev obstoječe težave, pri čemer pa ne gre le za orgce in bramorja na zelenjavnem vrtu. Številni poznamo objedene liste lovorikovcev, rododendronov. To povzročajo hrošči rilčkarji. Zato je zelo pomembno, da v začetku pomladi (marca, v začetku aprila, odvisno od leta) tretiramo tla pod temi grmovnicami. Tako uničimo ličinke, ki prezimujejo v tleh, zadržujejo pa se okoli koreninskega vratu rastline, kjer objedajo korenine.

Talni škodljivci

Talni škodljivci se hitro razmnožijo, ko je na voljo veliko hrane. To so pogosto vrtnarjeve sadike ali celo trajni nasadi. Med te škodljivce prištevamo večinoma žuželke oziroma ličinke žuželk in tudi odrasle osebke, kot so bramorji, ogrci (ličinke hroščev), sovke (gosenice v zemlji) in številne druge. Pomembno je vedeti, da so najbolj aktivni v toplem delu leta, to je od aprila naprej. Čas sovpada s sajenjem sadik in rastjo rastlin. Tako se ti škodljivci premaknejo iz globljih plasti tal tik pod površje. Če obdelujemo zemljo aprila, jih lahko veliko kar ročno poberemo pri rahljanju. Večinoma najdemo le del populacije, zato je potrebno ukrepanje s sredstvi proti talnim škodljivcem.

Na srečo vrtnarjev in kmetovalcev se moderne raziskave v agronomiji izvajajo tudi pri nas in med njimi so takšne, ki proučujejo entomopatogene ogorčice v slovenski zemlji. Več ko je raziskanih, bolj si lahko pomagamo z njimi. Tako imamo na voljo tudi nematode za apliciranje po rastlinah, ne samo po tleh.

Kako jih uporabljamo

Nematode se v zemlji premikajo s pomočjo vode, zato je zelo pomembno, da vzdržujemo rahlo vlažna tla še vsaj dva do tri tedne po aplikaciji. Tako se lahko mirno premikajo in iščejo škodljivce. Te najdejo prek izločkov žuželk (vonj) ali po izvoru njihove toplote ali izločanju CO2 (dihanje). Uporabljamo jih samo v toplem delu leta. Aktivne so v različnih temperaturnih območjih: večina pri temperaturi tal od 13 do 28 stopinj Celzija, nekatere pa tudi že pri temperaturah, višjih od 8 stopinj Celzija. Ko se tla segrejejo, so tudi škodljivci bolj aktivni in se pririjejo proti površju, kjer se prehranjujejo s koreninami, gomolji rastlin. To je v celinski Sloveniji od sredine marca naprej. V tem času so padavine dovolj pogoste in s tem sta tudi aktivnost in učinkovitost entomopatogenih ogorčic na vrhuncu. Ker so občutljive na UV-sevanje, zemljo s pripravkom poškropimo proti večeru ali na oblačen dan. Poleg vode potrebujejo za življenje tudi kisik, zato bodo najbolj učinkovite v rahli oziroma razrahljani zemlji.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine