Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Zelenjavni vrt v juliju

Pred nami je dolgo vroče poletje, čas, ko je senca najbolj zaželen prostor na vrtu. Navadno so poletni meseci vroči z malo padavin, zato smo najbolj zaposleni z zalivanjem, v ospredju pa so še nekatera druga opravila, ki se jih bomo lotili ne prej kot pred večer ali zgodaj zjutraj.
Robert Mabič
18. 9. 2017 | 13:18
21. 10. 2024 | 21:21
2:05

V poletnem času, ko je manj padavin, je zelo pomembno, da tla med vrtninami redno plitko obdelujemo. Ne pregloboko, ampak le toliko, da razbijemo skorjo in s tem prekinemo poti uhajanja vode v ozračje. Tudi zastiranje tal je učinkovit način pri zadrževanju vode v tleh, uporabimo pa lahko pokošeno travo, slamo in druge organske ostanke. S kemikalijami obdelano lubje za gredice z vrtninami ni primerno, lahko pa z njim posujemo poti.

Pozorni moramo biti tudi na škodljivce in bolezni. Rastline preventivno škropimo z naravnimi sredstvi v razmiku štirih dni (glivične bolezni) oziroma po potrebi (škodljivci) ter jim redno odstranjujemo listje, ki kaže znake okužbe.

Ob zalivanju vrtnin se izogibamo močenju listov, zalivamo pa zjutraj ali zvečer s postano vodo. Bučkam in drugim plodovkam redno trgamo plodove, saj jih tako spodbujamo k cvetenju, gola tla med rastlinami pa prekrijemo z zastirko.

Če smo glavnati radič posejali v začetku junija ali celo konec maja, ga zdaj presadimo na razdaljo 30 x 30 cm. Za presajanje se odločimo dan pred napovedanim dežjem, za dobro privajanje pa na sadike nasujemo nekaj sveže pokošene trave. Še vedno lahko sejemo nizki fižol in grah, prav tako korenje, endivijo, poletne solate, radič, motovilec, kolerabico, kolerabo, črno redkev in druge vrtnine.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine