A po razlagi vrtnarskih strokovnjakov te živalice, različno rjave barve, vrtninam na gredicah ne škodijo, saj se hranijo z odmrlo organsko snovjo, zato opravljajo v vrtu nepogrešljivo delo, so med največjimi »predelovalkami« rastlinskih ostankov v humus.
V našem okolju se pojavlja več vrst teh živalic, najbolj jih razlikujemo po barvi. Te daljne sorodnice stonog so ime kačice dobile, ker imajo v prerezu skoraj okroglo, kačasto podaljšano, na člene segmentirano telo, vsak ima po dve kratki nožici. »Železne« pa so zato, ker njihovo telo obdaja zelo trd hitinski ovoj, ki ga je težko streti. Živijo v gozdnih tleh, predvsem v senčnih in bolj vlažnih mestih, pod kamni in lubju, v listni stelji, na vrtu pa jih je največ v vrtnem kompostu, kjer pojedo oz. predelajo kar desetino vseh organskih snovi.
Pojavljajo se tudi na gredicah, in to sredi poletja, saj se takrat iz jajčec, odloženih tudi v zemljo, razvijejo odrasli osebki. To je tudi razlog, da jih na vrtu prej ne opažamo. Na gredah jih navadno najdemo v podnožju vrtnin, saj se tam v suši ohrani nekaj vlage. Nekateri viri sicer navajajo, da v pomanjkanju vlage in hrane objedajo sočne dele rastlin, a po besedah agronominje Miše Pušenjak to ne drži. Ob dnu rastlin so zaradi vlage in zaradi propadajočih spodnjih listov, saj so izključno gniloživke. Če vzamemo denimo solatnice, so železne kačice v njihovi bližini znak, da spodnji listi v rozeti gnijejo zaradi botritisa ali sive plesni. Razvoju te glivične bolezni so namreč navadno naklonjene vremenske razmere pred poletjem, ko so noči hladne, dnevi pa topli, več je je tudi na vrtninah, ki so pregnojene z dušikom. Je pa res, pravi sogovornica, da so se kačice v zadnjih treh letih iz nepojasnjenih razlogov opazneje razmnožile.
Če je železnih kačic ob kakih vrtninah nadležno veliko, svetuje Miša Pušenjak, vzamemo lopato in jih z nekaj zemlje vred prenesemo na kompost.
Ker so železne kačice ljubiteljice vlage, se rade zatečejo, poročajo na forumih, tudi ob cokel hiše, v garažo in kdaj zaidejo v hišo. Tu v suhih delih ne morejo preživeti, zalo ni nevarnosti, da bi se razmnožile. Pri opisanih težavah velja odpraviti vzroke. Ob stavbah redno odstranjujemo odpadlo listje in druge ostanke rastlin, odpraviti je treba vlažne razmere okoli hišnih temeljev in zatesniti morebitne razpoke. Če je nujno, lahko na tlakovanih površinah uporabimo insekticid na podlagi rastlinskega izvlečka piretrina, učinkoviteje pa je poskrbeti za vzroke, da se kačice zatekajo v bližino stavb. Zasledili smo tudi priporočilo, da površine, kjer se pojavljajo železne kačice, popršimo s kamninsko moko.
Plinasti izločki železne kačice, ki so na splošno neškodljivi za ljudi, škodijo pa denimo mravljam, lahko pri občutljivih ljudeh povzročijo draženje kože ali oči.