29. julij - mednarodni dan tigrov

29. 7. 2019 | Besedilo: K. Ž./STA

zveri, zanimivosti, živali, mednarodni dan tigrov, tigri

Danes obeležujemo mednarodni dan tigrov, največjih mačk na svetu, ki na našem planetu živijo že več kot dva milijona let. Še v 19. stoletju jih je v Aziji in vzhodnem delu Evrope živelo okoli 100.000, danes pa jih živi samo še od 3800 do 5210 v majhnih in izoliranih populacijah, opozarjajo v ljubljanskem živalskem vrtu.

Razlog za upad števila tigrov je človekovo uničevanje njihovega življenjskega okolja in primanjkovanje plena, saj skupaj s človekom tekmujejo za hrano. Poleg tega jih človek lovi zaradi kože in drugih delov, ki jih ljudje uporabljajo v tradicionalni azijski medicini in tradiciji. Samo zaradi športnega lova so v Indiji med leti 1875 in 1925 ubili 57.000 tigrov, opozarjajo v ljubljanskem ZOO.

"Kot popotniki bodite prizanesljivi opazovalci narave. Kot odgovorni ekoturisti podpirajte lokalne ohranitvene programe," svetujejo v živalskem vrtu. Obenem opozarjajo na pazljivost pri kupovanju spominkov naravnega izvora, saj se z mnogimi podpira uničevanje vrst in naravnega okolja. Priporočajo izbiro izdelkov, ki so pridobljeni na naraven in etičen način.

"Ne kupujte živih divjinskih živali zato, ker se vam smilijo. Vsako, ki jo "rešite", bo nadomestila nova iz narave," opozarjajo.

FOTO: Roman Šipić/DeloTrenutno v naravnem okolju tigrov poteka devet projektov, ki si prizadevajo za njihovo ohranitev. Naravovarstveniki tako kupujejo gozdove, pogozdujejo, izobražujejo lokalno prebivalstvo, kako živeti s tigrom v okolju, ter divje lovce preusmerjajo v turistične vodnike.

PREBERITE ŠE: Novi dom za nove sibirske tigre

Dejavni le štiri ure dnevno

Tigri lahko živijo v različnih življenjskih okoljih - od hladnega iglastega gozda na severu Kitajske do tropskih deževnih gozdov Jugovzhodne Azije. Velikost življenjskega prostora tigra je pogojena s količino plena na njegovem območju. Tako v Indiji in Nepalu, kjer je plena dovolj, samci tigrov živijo na območju, velikem od 12 do 95 kvadratnih kilometrov. Na daljnem vzhodu Rusije, kjer plena primanjkuje, pa na območju, velikem do 400 kvadratnih kilometrov.

Tigri spijo, ležijo in si negujejo kožuh 20 ur dnevno, tako da so dejavni le štiri ure. Razlog je v tem, da imajo v primerjavi s telesnim volumnom relativno majhno srce in niso vzdržljivi tako kot na primer psi.

Mednarodni dan tigrov so v ljubljanskem živalskem vrtu obeležili minuli konec tedna s posebnim zabavno-izobraževalnim programom spoznavanja in opazovanja teh največjih mačk na svetu, so v sporočilu za javnost še zapisali v ljubljanskem živalskem vrtu.

V ljubljanskem ZOO imajo trenutno dva sibirska tigra, Vita in Vito, ki sta v Ljubljano prispela avgusta leta 2013. Sibirski tigri so največja podvrsta tigrov in s tem največje divjinske mačke. Od drugih podvrst se ločijo po velikosti in svetlejšem kožuhu. Na bokih imajo široke proge, prsi in trebuh sta bela, okoli vratu je pas goste bele dlake, je zapisano na spletni strani ljubljanskega ZOO.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE