7. 8. 2018 | Besedilo: K. Ž.
450 nadomestnih gnezd za dunajske ptice
7. 8. 2018 | Besedilo: K. Ž.
Dunajska mestna uprava potrjuje, da je hrkati mogoče poskrbeti za energetsko obnovo stavb in zaščito narave. Zaradi obnove stavb bi mnoge ptičje vrste ostale brez gnezd in zato jim mesto zagotovi nadomestne domove.
V okviru skupne iniciative dunajskega Magistratskega oddelka za varstvo okolja (MA 22) in mestnega javnega podjetja Wiener Wohnen na Dunaju postavljajo umetna ptičja gnezda kot nadomestek gnezdom, ki so jih morali zaradi gradbenih oz. vzdrževalnih del na občinskih stavbah odstraniti.
Pri projektu v ulici Mautner-Markhof-Gasse v dunajskem okrožju Simmering so pri delih pod strehami in na fasadah naleteli na številna ptičja gnezda. Ptice, med katerimi najdemo lastovke, vrabce in hudournike, pa tudi netopirje so nato preselili v nadomestna gnezda na sosednjih stavbah. Sicer pa svoja dela prilagodijo tudi obdobjem, v katerih različne vrste ptic valijo.
»Kot upravnik za približno 220.000 občinskih stanovanj se Wiener Wohnen na območju celotnega mesta Dunaj v sodelovanju s strokovnjaki za zaščito ogroženih živalskih vrst zavzema za ustvarjanje nadomestnih bivališč tudi za živalske prebivalce občinskih stavb,« je zadovoljno povedala dunajska mestna ministrica za stanovanjsko gradnjo Kathrin Gaal.
Mnoge ptice spremljajo človeka že na tisoče let in so tako postale tudi del življenja v mestu. Tukaj gre predvsem za žužkojede ptice, ki so izredno pomemben del mestnega ekosistema. Prav tako so pogosto tudi znanilke pomladi, saj se v evropska mesta v aprilu in maju vračajo z juga in to zmeraj na ista mesta. Da bodo temu klicu lahko sledile še naprej, je mesto Dunaj zagotovilo nadomestna gnezda. Na občinskih stavbah jih je namestilo že več kot 450, ki so jih ptice hitro našle.