Nemalokrat lastniki mačk naredijo napake, ki lahko slabo vplivajo na kvaliteto mačkinega življenja. Predvsem gre za dejstvo, da precej stvari spregledajo, kot na primer:
- Zadeve ne jemljejo dovolj resno. Včasih se zgodi, da kljub opazki, da z muco ni vse v redu, lastniki odlašajo s pregledom pri veterinarju. Mnogi napačno razumejo splošno mnenje, ki pravi, da imajo mačke devet življenj. Zavedati se je treba, da tudi mačke lahko zbolijo ali se poškodujejo v takšni meri, da ji ni več pomoči. Zato je bolje preprečiti kot zdraviti oziroma opazovati muco ter jo ob znakih bolezni ali bolečine odpeljati v veterinarsko ambulanto. Običajno je tako, da ko mačka že pokaže znake nelagodja, je zadeva že precej resna, saj dobro skrivajo bolečino.
- Napačno predvidevajo. Še posebej lastniki starejših mačk znake slabega počutja ali apatičnosti pripisujejo starosti mačke. Zdi se jim samoumevno, da je mačka bolj mirna, neaktivna ali apatična, da morda nima apetita in se ne obnaša kot sicer. Res je, da se s starostjo muce umirijo in da se jim leta poznajo, vendar je kljub vsemu potrebna previdnost pri predvidevanju. Niso vse spremembe posledica staranja vaše ljubljenke.
PREBERITE ŠE: TUDI MAČKE LAHKO UČIMO NOVIH TRIKOV
- Stres ob prevažanju. Mnogi lastniki odlašajo s prevozom mačke do veterinarja, ker jim to predstavlja stres. Mačka ni navajena vožnje oziroma se na vse načine upira, da bi vstopila v mačjo transportno kletko oziroma boks. Da bi se temu izognili, morate muco že od malih nog navajati na kletko ter poskrbeti, da bo imela s prevozom le dobre, pozitivne izkušnje.
- Predvidevanje, da notranja mačka ne more dobiti bolh in drugih zajedavcev. Tudi muca, ki živi samo v stanovanju, lahko dobi bolhe ali druge zajedavce. Bolhe se na primer lahko zelo enostavno znajdejo v zaprtih prostorih, saj stopijo na vaša oblačila ali psa, ki gre ven, ter se nato samo preselijo na mačji kožušček. Lahko tudi najdejo pot skozi drobne odprtine v mrežah in vratih, težava pa so lahko tudi črevesni paraziti, kot so trakulje in gliste. Da bi se izognili vsem nevšečnostim, ki jih povzročajo notranji in zunanji zajedavci, je priporočljivo, da poskrbite za preventivo tudi pri notranjih mačkah.
PREBERITE ŠE: TE TRI STVARI MORATE VEDETI, ČE IMATE NOTRANJO MAČKO
- Prekomerno hranjenje. S prekomerno debelostjo se sooča čedalje več mačjih kosmatink, kar posledično pomeni, da so bolj podvržene tveganju za nastanek mnogih bolezni oziroma zdravstvenih težav. Zaradi debelosti imajo mačke krajšo življenjsko dobo, zato morajo njihovi lastniki poskrbeti za zmernost pri hranjenju.
- Prepogosto bruhanje. Kadar mačka občasno izbruha kepe svojih dlak, ni nič neobičajnega. A v primeru, ko je bruhanje pogostejše ali kašljanje z izbljuvkom, je treba pomisliti na zdravstveno težavo in muco odpeljati k veterinarju, da jo le-ta pregleda ter izloči možnost, da njeno vedenje morda ni povezano z boleznijo prebavil, kožnih bolezni ali česa drugega.