Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Tudi mačke lahko učimo novih trikov

Foto: Veera/Shutterstock
Foto: Veera/Shutterstock
11. 3. 2023 | 15:43
22. 10. 2024 | 19:06
4:14

Medtem ko se ukvarjamo z mačko in jo učimo, krepimo odnos z njo. S tem raste medsebojno zaupanje, kar posledično vodi do boljšega in bolj uspešnega sodelovanja in učenja novosti. Kljub temu da mačje kosmatinke niso bile udomačene, da bi ustregle človeku in mu bile zveste (kot je to značilna pasja lastnost) ter opravljale naloge za nas (lov, varovanje, pastirstvo, prinašanje, sledenje …), so sposobne prepoznati naša vedenja in se nanje tudi odzvati. Resda se bodo nekaterih znanj težje priučile (kot na primer lepo hojo ob nogi), kar pa ne pomeni, da niso inteligentne. Le prisluhniti jim moramo in biti potrpežljivi. 

PREBERITE ŠE: ZAKAJ NAS MAČKE ZBUJAJO PONOČI OZ. ZGODAJ ZJUTRAJ

Ko pride mačka v naš dom, lahko že takoj začnemo s počasnim in postopnim navajanjem na določena pričakovana vedenja. Naučimo jo, da se bo dobro počutila v mačjem transporterju, v avtomobilu, da bo sproščena ob negovanju in da se ne bo bala veterinarjev. Znanje lahko nadgrajujete in jo naučite tudi nekaj trikov.

Pohvala da, kaznovanje ne

Z mačko se moramo najprej spoprijateljiti, saj nimajo potrebe, da bi nam bile naklonjene. Začeti moramo že pri njeni rani mladosti, se z njimi vsakodnevno ukvarjati, poskrbeti za njihovo zdravje, pravilno prehrano in zadostno mero igre. Pri igranju in zabavi poskrbite, da muca ne bo vaše roke zamenjala za igračo, saj ne boste imeli možnosti za zmago. Vaše roke bodo popraskane, kar bo mački zabavno, vam pa malo manj. S tem, ko ji boste dovolili »napad« na roko ali nogo, ji boste sporočili, da ji je to dovoljeno. S starostjo jo bo tega težje odvaditi, zato meje, kaj lahko in česa ne sme, začnite postavljati že zelo zgodaj. S kaznovanjem boste dosegli ravno nasprotni učinek, ki ste si ga želeli, saj boste s tem spravili mačko v stres, izgubili boste njeno zaupanje in učenje bo postalo težavno. Edini pravi način so pohvale in nagrade v obliki priboljškov ali igre.

Mačko poskusite naučiti, da gre v mačji transporter (da jo boste lahko odpeljali na veterinarski pregled ali vzeli s sabo na dopust), da mirno sedi (tako ji boste lažje nanesli sredstvo proti klopom ali bolham), lahko jo naučite, da vam da »petko« ali da se uleže, zamijavka … Ker pa mačke niso kot psi in na nas niso tako zelo osredotočene ter bodo pozabile na učenje v trenutku, ko se bodo počutile nelagodno, od njih ne smemo pričakovati čudežev v kratkem času. Mački vedno dovolite, da se umakne, kadar se ne počuti najboljše ter je ne silite, da nadaljuje z učno uro. Vsak pritisk nanjo bo učnemu procesu naredil več škode kot koristi. Mačje nelagodje boste prepoznali z opazovanjem mačkinega vedenja in govorice njenega telesa. Če se mačka oblizuje, stresa z glavo, dviguje tačko, ima napet videz ali ko postavi ušesa nazaj in jih splošči ter z repom močno udarja, je to znak, da morate narediti odmor.


Korak po koraku

Vsako vedenje, ki ga želite doseči pri mački nagradite. Začnite postopoma. Ko se muca na primer samodejno usede, jo nagradite, pobožajte in verbalno pohvalite. Nato stopnjujte zahtevnost in ji priboljšek dvignite nad glavo, s čimer jo boste spodbudili, da se bo usedla. Tudi takrat je čas za dišečo nagrado in dozo crkljanja (če muca seveda pri tem uživa). Nato postopoma dodajajte ukaz - besedo, ki jo bo muca povezala s poveljem in dojela, kaj od nje želite takoj, ko boste izrekli povelje.

Vse vaje naj bodo kratke, intenzivne in sprva zelo enostavne. Iz okolice odstranite vse moteče dejavnike in poskrbite za nagrado, ki se ji ne bo mogla upreti. Nagrajujte redno in dosledno ter je nikoli ne kaznujte. Vedno uporabljajte enake izraze za povelja, da je ne boste zmedli. Pri učenju si lahko pomagate tudi s klikerjem, tako kot to počnejo v pasjih šolah.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine