Dejstvo je, da nekatere pasme zahtevajo več gibanja kot druge. Energični psi, ki potrebujejo veliko telesne aktivnosti, so med drugim obmejni škotski ovčarji, avstralski in belgijski ovčarji, vižla, jack russell terierji … Te pasme so znane po vzdržljivosti, uživajo v delu in telesni ter mentalni stimulaciji. Med manj aktivne pasme pa sodijo buldogi, shih tzuji, francoski buldogi, pekinezerji, šarpeji, bulmastifi, ki se zadovoljijo s krajšimi sprehodi. Mnogi med njimi ne zahtevajo veliko aktivnosti, saj imajo raje krajše sprehode in obožujejo čas za počitek.
Splošno pravilo za pse je, da potrebujejo vsaj od 30 minut do 2 uri gibanja vsak dan.
Mladi psi so običajno živahni, polni energije in nedvomno potrebujejo več gibanja kot starejši psi, ki lahko imajo omejeno telesno sposobnost. Čeprav je gibanje pomembno za razvoj mladih psov, pa je treba kljub vsemu paziti, da z njim ne pretiravate, še posebej pri pasmah, ki so bolj nagnjene k večjim tveganjem za nastanek težav s sklepi in rastjo. Priporočljivo je, da se z mlajšimi psi odpravite na več krajših sprehodov čez dan in to ne le zato, da izpolnijo svoje telesne potrebe, ampak tudi, da razvijejo socialne veščine. Prav tako je priporočljivo, da se z njim igrate ali se odločite za šolanje oziroma kakšno pasjo disciplino, kot je rally obedience, agility, sledenje ali kaj podobnega. Vendar se je treba izogibati pretiranemu skakanju ali napornim dejavnostim, ki bi lahko negativno vplivale na njihove sklepe in kosti med rastjo. Še posebej se naporni vadbi izogibajte do približno šestega meseca starosti, saj po tem obdobju oz. po enem letu psi že bolje prenašajo večjo telesno aktivnost.
PREBERITE ŠE: TO JE RAZLOG, ZAKAJ PSI KROŽIJO OKROG SVOJE OSI, PREDEN LEŽEJO
Večje pasme psov pogosto potrebujejo več gibanja, da ohranjajo mišično maso in kondicijo. Med živahne, športne in delovne pasme sodijo labradorec, nemški ovčar, zlati prinašalec, haski, doberman, rotvajler …, saj so znani po svoji energiji. Potrebujejo redno gibanje, kot so sprehodi, tek ali plavanje, haskiji se odlično počutijo v hladnem vremenu, če jih na primer vprežete v sani, saj so zelo vzdržljivi in so znani po tem, da lahko pretečejo velike razdalje.
Zdravstvene težave lahko vplivajo na sposobnost gibanja psa. Če menite, da ima vaš štirinožec kakšne zdravstvene ovire ali morebitne poškodbe, potem se posvetujte z veterinarjem, ki bo strokovno ocenil, koliko telesne aktivnosti je primerno za psa glede na njegovo zdravje. Splošno pravilo za pse je, da potrebujejo vsaj od 30 minut do 2 uri gibanja vsak dan. To lahko vključuje sprehode, tekanje, igro ali druge aktivnosti.
Zmerno gibanje je zdravo, če dovolimo, da pes pretirava z aktivnostjo, pa lahko s tem naredite več škode kot koristi. S pretiravanjem se pogosto pojavijo težave z izčrpanostjo, preobremenitvijo mišic in sklepov, poleg tega se poveča tveganje za nastanek poškodb. Pomembno je poznati znake, ki kažejo, da se je pes gibal preveč. Če opazite, da je pes nenavadno utrujen ali zaspan po običajni vadbi, je to lahko pokazatelj, da je bilo aktivnosti preveč. Prav tako bodite pozorni, če pes nenadoma izgubi zanimanje za igro ali sprehode, kadar kaže znake bolečine in nelagodja (šepanje, otekanje sklepov, neobičajno vedenje med gibanjem), povečan srčni utrip, nenormalno hitro dihanje, izguba v telesni teži idr.
Če opazite katerega od teh znakov pri svojem psu, je pomembno, da zmanjšate intenzivnost vadbe in mu zagotovite dovolj časa za počitek in okrevanje.