Pasma je od leta 2004 uradno priznana s strani ABKC zveze (American Bully Kennel Club), pri nas pa jo od lanskega leta slovenska kinološka zveza pod okriljem FCI dodaja na seznam nepriznanih pasem. »Postopek je zelo enostaven. Vsak ameriški bully v Sloveniji, ki ima ABKC rodovnik in si želi pridobiti FCI rodovnik, uredi to pri Kinološki zvezi Slovenije,« pojasni Bonny Hrovat.
American bully je po videzu zelo muskulaturna pasma. »Že ko se rodijo, izgledajo kot mali body builderji,« jih opiše vzrediteljica. Standard obravnava štiri različice te pasme, in sicer pocket, standard, clasic in XL. Bonny ima pocket bullije in je prva, ki je začela z vzrejo te pasme v Sloveniji pod imenom Extra Bully Kennel Slovenia. Po standardu samec pocket bully v višino meri med 36 in 43 centimetrov, samica med 33 in 40 cm. V praksi je to ena redkih pasem, kjer je samica videti tako močna in markantna kot samec. Po značaju pa obstajajo razlike med spoloma. Običajno so samice precej bolj mile in zaščitniške, kar velja za večino pasem, zato ameriški bully pri tem ni nobena izjema.
Ti psi ne potrebujejo veliko fizične aktivnosti. Nekaj sprehodov na dan po zmožnostih bo zadostovalo, če pa imate doma vrt, naj imajo možnost, da se prosto gibljejo. Lastniki ne smejo zanemariti dejstva, da to niso psi za šport. Radi se igrajo z žogo, tečejo za palicami, radi tudi plavajo, vendar niso nagnjeni k pretirani aktivnosti. »Če ste športnik in želite psa za tek, ameriški bully ni prava pasma za vas,« svetuje njihova vzrediteljica.
»Skorajda ni človeka, ki se ne bi obrnil za njim, ko ga vidi na ulici, ali vprašal, katera pasma je to«, iz izkušenj pove Bonny. A za maso mišic se skriva nežno ljubeče srce, ki bi za svojega gospodarja naredilo prav vse. Obožuje otroke, nima težav z ostalimi živalmi - seveda ob primerni socializaciji kot pri vseh pasmah, kar je zelo pomembno že od zgodnje faze razvoja. »Gre za zelo enostavno pasmo, ki je primerna tudi za popolne začetnike. So hitro učljivi, prilagodljivi, polni ljubezni, edino malo trmasti,« pove sogovornica z nasmehom.
Bonny biva z devetimi odraslimi predstavniki pasme. Dva samca, Mars in Spartac sta stara 4 leta in pol, družbo jima delajo še samičke: štiriletna Alaska, pol leta starejša Puma, leto in pol stara Cuba ter dveletnice Vivi, Moon, Suzy in Ghana. »Spartac, naš sivi samec je posrečen, kako se rad potaplja. Vedno se popolnoma potopi do dna z glavo in prinese kamen na površje. Mars ne mara ježev. Čaka jih na straži in ne spusti mimo, medtem ko je Alaska naša bela snežinka, ki prede kot mačka, ko jo pričneš crkljati. Suzy je dobričina, vsakega ima rada. Moon misli, da je šefica, vse bi rada pokomandirala, vendar ima zelo mehko srce. Vivi je navezana samo na domače, v ostale nima zaupanja, Puma pa je tudi po karakterju kot divja mačka - ima srce levinje in je naš čuvaj. Kuba je še mlada, njeno življenje se vrti samo okoli žogice, Ghana pa je tako prijazna psička - ko je padla sraka iz gnezda, jo je cel dan čuvala in čepela ob njej. Sedaj pa čuva svojih sedem malih srčkov, prelepih mladičkov,« opiše pasjo druščino. V leglu so štirje samčki in tri samičke.
Vzrediteljica je zelo ponosna na vsako leglo, saj vanj vloži koliko trdega dela in truda. »Vse, kar delamo, delamo z veliko ljubeznijo in z gotovostjo lahko rečem, da se vsak kuža pri nas z ljubeznijo že rodi in tudi z ljubeznijo gre dalje v novi dom, ki je vedno skrbno izbran. Z novimi lastniki smo ves čas v kontaktu, zelo se razveselim slikic in videov, ki mi jih pošljejo in tako spremljam njihovo življenje in razvoj dalje.«
Za zdravje in dobro počutje mladičkov in matere je izjemnega pomena pravilna prehrana v času brejosti, dojenja in pri prehodu mladičkov na trdo prehrano. »Pri nas uporabljamo visoko kvalitetno suho hrano za mladiče in doječe mamice, prav tako dodajamo posebne vitamine že v prenatalnem obdobju kot tudi po porodu mamice, in seveda kasneje dodajamo tudi mladičkom razne dodatke. Še posebej priporočam omega-3 kisline in prehrambne dodatke za sklepe, v nadaljnji fazi razvoja pa mladičke hranimo tudi s surovim mesom, skuto, sirom, ribami ... Med brejostjo in pri vzreji na splošno je pomembno še okolje, v katerem se nahajajo mama in mladički. Treba je poskrbeti, da vse poteka brez stresa in da se vsi počutijo dobro in varno. Kasneje se morajo navaditi še na čim več različnih situacij, ki so pomembne za njihov razvoj in socializacijo.«
Goste psi sprejemajo z velikim veseljem. »Vedno se pošalim, da naj k nam pridejo oblečeni čim bolj navadno, kajti od silnega veselja si ne morejo pomagati, da ne bi skočili na vas in tekmovali med sabo, kdo bo dobil več pozornosti - crkljanja in božanja. Na prvi pogled se jih mnogi zaradi videza ustrašijo, vendar ko vidijo, kako so prijazni in nežni, takoj o njih spremenijo mnenje.«
Vzrediteljica bi pasmo priporočila posamezniku oz. družini, ki ne išče psa za šport, temveč za kvalitetno skupno preživljanje prostega časa, krajše dnevne sprehode. Edina stvar, ki jo je sogovornica izpostavila je, da so občutljivi na vročino, poleg tega so zaradi velikega navdušenja nad plavanjem možne tudi utopitve, zato pri teh aktivnosti svetuje plavalni jopič za pse.