27. 6. 2018 | Besedilo: T. S. P.
Avstralija: Zaradi domačih mačk je ogroženih več vrst plazilcev
27. 6. 2018 | Besedilo: T. S. P.
Zaradi rekreativnega lova, ki ga imajo domače mačke najraje, je v Avstraliji izumrlo okoli 20 vrst sesalcev, med drugim Macrotis leucura in Perameles eremiana. Nova raziskava je pokazala, da so mačke na preži tudi za manjšimi plazilci. Letno naj bi jih pobile okoli 650 milijonov, vsaka mačka pa je v povprečju odgovorna za smrt okoli 225 plazilcev na leto.
»Nekatere mačke pojedo ogromne količine plazilcev. Našli so primere, kjer je mačka v želodcu imela kar 40 manjših plazilcev,« je pojasnil biolog John Woinarski z univerze Charles Darwin. V raziskavo je bilo zajetih 10 tisoč mačk v Avstraliji, ki so jih opazovali med prehranjevanjem in preučevali njihovo prehrano.
11 ogroženih vrst plazilcev
Zaradi mačk je ogroženih vsaj 11 živalskih vrst. »Ko smo primerjali rezultate z drugimi univerzami po svetu, smo ugotovili, da v Avstraliji mačke pojedo bistveno več plazilcev kot v Združenih državah Amerike in Evropi,« je pojasnil Woinarski. »To je morda zato, ker je v Avstraliji več plazilcev kot kjerkoli drugje na svetu,« je še dodal. V Avstraliji namreč živi 10 odstotkov vseh vrst plazilcev na Zemlji in čeprav mačke niso njihove največje naravne sovražnice, s svojim lovom terjajo svoj davek.
Neka zgodba pravi, da je celotno populacijo ptic Traversia lyalli, ki živijo na novozelandskem otoku Stephens Island, pobila mačka Tibbles, ki jo je na otok prinesel oskrbnik svetilnika.
Odlični plenilci
Mačke veljajo za živalsko vrsto, ki ima velik vpliv na biotsko raznovrstnost. Prejšnje raziskave so namreč pokazale, da so mačke odgovorne za izginotje 63 vrst ptic, sesalcev in plazilcev. Ljudje so mačke naselili povsod po svetu, z njimi pa so se srečale živali, ki nimajo razvitih obrabnim mehanizmov proti tako odličnim plenilcem.
Raziskovalci, ki so ugotovitve glede vpliva domačih mačk na vrste plazilcev v Avstraliji objavili v znanstveni reviji Wildlife Research, so pozvali lastnike, da svojim mačkam onemogočijo lov na divje živali.