
Ne gre za eno od številnih združb, ki načelno zastopajo pravice živih bitij, ki nimajo besede. Enakomisleče sprehajalke psov v ljubljanskem zavetišču je povezal srčen odnos do trpečih živali, vendar hočejo doseči več. Opozarjajo na okorno zakonodajo in se zavzemajo za neprofitna zavetišča.
Društvo Lajka je formalno začelo delovati leta 2009, danes pa združuje približno 50 članov. »Članstvo je žal, kot v mnogih društvih, precej pasivno. Aktivno dela lj nekaj ljudi. Ker imamo vsi vsakdanje obveznosti, poleg tega pa so v naših domovih našle prostor na kavču tudi številne brezdomne živali, ni vedno preprosto. Lajka združuje ljudi zelo različnih starosti, poklicev, značajev in nazorov, vendar v dobro živali, vse sile vedno usmerimo v isto smer,« zatrjuje predstavnica društva Melita Trbovšek.
»V ospredju mora biti korist živali, in ne podjetnikov, ki na tem področju pogosto zasledujejo zgolj svoj poslovni interes. Naredili smo obsežno raziskavo po vseh slovenskih občinah, ki je to potrdila. O presenetljivih izsledkih smo obvestili pristojne državne inštitucije. Prizadevamo si za takšno zakonsko ureditev, kot jo imajo v Avstriji, kjer zakon določa, da morajo biti zavetišča neprofitne ustanove.« Eden od temeljnih ciljev društva je urediti problematiko zavetiških in drugih brezdomnih živali, zato člani aktivno sodelujejo pri načrtovanih spremembah zakonodaje na področju zaščite živali.
S kakšnimi težavami se spopadajo v društvu in koliko živali so letos že oskrbeli, si lahko preberete v današnji tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.