Avgusta in septembra spodbuja matice k zaleganju, hkrati pa si čebele na ajdi lahko naberejo del zimske zaloge, kar bi povečalo prezimitev čebeljih družin. Starejši čebelarji se z nostalgijo spominjajo časov, ko so prezimovali čebele na ajdovem medu, ko niso niti pomislili na krmljenje s sladkorjem. Tudi starejši kupci medu pogosto povprašujejo po ajdovem medu.
Včasih je imela ajda izredno vlogo v naši prehrani, potem pa je skoraj izginila z naših njiv. Pri čedalje večji skrbi za zdravo življenje pa ima lahko pomembno vlogo, saj blagodejno vpliva na organizem. Študije so pokazale, da je odlična za srce in ožilje, da deluje proti diabetesu ter znižuje krvni tlak in raven holesterola v krvi. Vsebuje vseh osem esencialnih aminokislin, kar pomeni, da je proteinsko kakovostnejša kot soja in nepogrešljiva v brezmesni prehrani. Je odličen vir vlaknin, antioksidantov in mineralov. Vsebuje tudi nekaj kakovostnih maščob. Ker ne vsebuje glutena, je priporočljiva za ljudi s celiakijo, vendar samo, če ni rasla ob glutenskem žitu.
Povpraševanje po jedeh iz ajde narašča, odkupovalci ajdovega zrnja in ajdove moke v Sloveniji pa so v zagati, saj je pridelamo zelo malo, tako da jo večinoma uvažamo. Za gojenje je nezahtevna, raste na siromašnih tleh, uporabimo jo lahko za poletno ozelenitev njivskih površin. Kot predposevek dobro prenaša večino poljščin, ki jih pridelujemo pri nas. Namesto da bi imeli v jesenskem času po spravilu glavnega pridelka prazna polja, lahko posejemo ajdo. Zaradi kakovostne paše v obdobju, ki je za čebele posebej pomembno, bi lahko od nje imele korist tudi čebele. Po poročanju čebelarjev najbolje medita sorti čebelica in bamby.