Noč je spomnil na številne pobude slovenskih čebelarjev in slovenske države na mednarodnem parketu. Tako si Slovenija prizadeva za zaščito čebel na ravni EU, pri čemer moramo "aktivno na to težko pot", je poudaril Noč na novinarski konferenci v Čebelarskem centru Slovenije na Brdu pri Lukovici.
Čebelarji pozivajo tudi k zaostritvi evropske zakonodaje na področju kakovosti hrane. "Treba je urediti zakonodajo, da bo na trg prišel zgolj med in to med, ki je znanega izvora," je menil prvi mož ČZS.
Tudi v Sloveniji bi čebelarji želeli drugače urediti številna področja. "Od sajenja medovitih rastlin do legalizacije apiterapije in ureditve dopolnilne dejavnosti," je naštel Noč. Tako danes denimo proizvedena mešanica medu in cvetnega prahu ni osnova kmetijska dejavnost, prispevki za dopolnilno dejavnost za čebelarja, ki proda 20 litrov medice, pa znašajo 500 evrov, je ponazoril.
Čebelarji bi morali po oceni Noča kot kmetje tudi dobiti povračilo trošarin, kot jih dobivajo v ostalih kmetijskih panogah, prizadevajo si tudi za zmanjšanje davčne stopnje na zdravila za čebele.
"Te stvari so zelo enostavne in če bi bila volja, bi lahko marsikaj uredili v dveh, treh mesecih," je prepričan. "Vesel sem, da smo z resorno ministrico te zadeve odprli, moramo pa jih rešiti zelo hitro. Čebelarska sezona se začne aprila in kar ne bomo storili do takrat, se bo zamaknilo za eno leto," je še spomnil.
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec pobude čebelarjev načeloma podpira. "O vseh pobudah redno komuniciramo s Čebelarsko zvezo Slovenije in njenim predsednikom, kar nekaj tematskih sestankov je bilo na te teme. Prepričana sem, da lahko kar nekaj pobud uresničimo že pred čebelarsko sezono, čeprav niso vse odvisne zgolj od nas," je spomnila.
Tako bo treba pri številnih vprašanjih, kot so trošarine, prispevki za dopolnilne dejavnosti in davek na zdravila za čebele, aktivno vključiti predvsem ministrstvo za finance. "Te pobude smo na ministrstvo za finance že poslali, začenjamo dialog z njimi in verjamem, da z dovolj posluha z vseh strani to lahko uredimo," je zagotovila.
Nekaj več časa lahko terja ureditev dopolnilnih dejavnosti. "Z večino stvari se strinjam, a ti postopki niso enostavni, gre tudi za spremembe zakonodaje," je spomnila. Na področju povezovanja čebelarstva s turizmom, tudi v smislu apiterapije, in drugih dejavnosti ministrica vidi izjemen potencial in je odločena pomagati, da se uredi tudi zakonodaja. "Ne morem pa obljubiti, da bi lahko bile spremembe potrjene že pred začetkom čebelarske sezone," je dodala.
Noč je sicer spomnil še na eno pobudo ČZS, ki čaka na odziv države. Čebelarji bi namreč razglasitev svetovnega dneva čebel radi nadgradili z nagrado Zlata čebela, neke vrste Nobelovo nagrado na področju čebelarstva. Z njo bi Slovenija vsako leto nagradila najboljši svetovni projekt s področja te panoge. "Dobili smo podporo ministrice in državnega sveta, preostali trije predsedniki - državnega zbora, vlade in države - pa se na naše pismo še niso odzvali," je bil kritičen Noč.