O njem nam je nekaj besed zaupala delovna terapevtka Špela Krenker, ki je prepričana, da prisotnost hišne živali vpliva na različna področja človekovega telesnega in duševnega zdravja. »So kot socialna podpora, pomagajo pri osamljenosti, spodbujajo večjo telesno dejavnost, vplivajo na občutek pripadnosti, vzbujajo prijetna občutenja, ustvarjajo okolje, v katerem se ljudje počutijo varnejše. Ko lahko starostnik s sabo pripelje svojega ljubljenčka, je tudi prihod v našo ustanovo lažji.«
PREBERITE ŠE: OTROŠKE BRALNE URICE ZA PASJA UŠESA
Simpatični Črt je prispel v dom pred nekaj meseci. Njegov lastnik je gospod Franc Cvetko Pintar, a bi lahko rekli, da je sedaj, po malem, čisto od vseh varovancev doma. »Stanovalci so ga razneženi sprejeli, nekateri z velikim zanimanjem. Ko ga vidijo, so prisotni ljubkovalni pogledi in besede. Čuti se neka povezanost, naklonjenost,« opaža sogovornica. »Odprle so se nove teme za pogovore in vprašanja. Želijo ga videti. Ko pride h komu, spodbudi govor in gibanje rok, privabi jim nasmeh na obraz …« Mag. Sanda M. Gavranović, poslovna direktorica doma starejših občanov pojasni, da je bila prisotnost Črta za stanovalce velika sprememba. »Pozitivna, seveda. Predno je dom prevzela SeneCura, so bile živali v tem domu prepovedane. Zato je bila vpeljava te smernice, to je ena od smernic Blizu ljudem, poseben izziv tako za zaposlene kot stanovalce. Zelo sem vesela, da se je Črt tako dobro integriral v okolje. Pozitivni učinki so bili že kmalu vidni,« je pojasnila.
Vsi ga imajo radi in nekateri stanovalci ga radi odpeljejo tudi na sprehod. »Sprva je sicer bilo čutiti nekaj nelagodja, tudi s strani sodelavcev, zlasti v smislu strahu pred novostjo in neznanim. Sedaj z nami odide po opravkih, se nam pridruži na oddelku in na aktivnostih, ko pa mu povemo, da ne more zraven, sede in čaka pred vrati.« Črt je precej časa z gospodom Pintarjem, včasih pa smukne v posteljo tudi h kateremu drugemu stanovalcu. Podnevi je prisoten na oddelku s povečanim osebnim spremljanjem, kdaj pa kdaj odide tudi naokoli. Do vseh na oddelku in tudi zunaj njega je zelo prijazen in vse z zanimanjem spremlja. »Je pa res, da je pri nekaterih takoj začutil večjo naklonjenost, pri nekaterih manjšo, kar tudi jasno izrazi. K nekaterim rajši priteče, jih pozdravi in jih spremlja,« opiše Krenkerjeva.
PREBERITE ŠE: ŽIVAL JE LAHKO STAROSTNIKU V BREME
Osebje na oddelku skrbi, da ima na voljo vodo in hrano, kot je vajen. Slednjo prinašajo svojci gospoda, njegov sin. Tudi za nego in zdravje poskrbi. »Seveda ga mi spremljamo, v kolikor bi kaj potreboval. Notranji koordinator pa sem jaz, delovna terapevtka,« pojasni delovna terapevtka, ki je nad malim Črtom navdušena. »Povprečna teža čivave je 1,3 do 1,8 kg, a je ta kuža kljub svoji majhnosti izjemno čuječ, živahen, inteligenten in hiter. Tudi izjemno pogumen. Črt je svojemu gospodarju zelo vdan, kadar pa ima dosti razvajanja, se umakne pod posteljo.« Prisotnost psa tudi za osebje pomeni bolj pozitivno in življenjsko naravnano delovno okolje, drugačne dimenzije, novo izkušnjo in prijetno obvezo. »V naše delo vnaša svežino, veselje in dobro voljo,« še z nasmehom na ustnicah pove sogovornica.