Čeprav je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) sporočila, da ni dokazov, ki bi kazali na to, da se okužba z virusom SARS-CoV-2 lahko prenaša med živalmi in ljudmi, je v trenutnih razmerah vseeno nujno, da smo pri ravnanju z živalmi še posebej previdni. Na Veterinarski fakulteti v Ljubljani so objavili vrsto navodil, kako ravnati z živalmi v trenutnih razmerah, Zavetišče Ljubljana pa je že sporočilo, da bodo sprejemali hišne ljubljenčke, katerih edini skrbnik bi zaradi okužbe z virusom potreboval bolnišnično oskrbo.
PREBERITE ŠE: WHO: NI DOKAZOV, DA BI SE COVID-19 PRENAŠAL NA HIŠNE LJUBLJENČKE
Na spletni strani Veterinarske fakultete so navedli, da so veterinarske službe iz Hongkonga poročale, da sta bila dva psa, ki sta bila v tesnem stiku z obolelimi lastniki, pozitivna na covid-19. Oba sta bila zdrava in nista kazala kliničnih znakov bolezni. »18. marca so v Belgiji poročali o primeru mačke, ki je kazala znake dihalnega obolenja in je bila pozitivna na prisotnost virusa. Mačka se je okužila od svoje bolne lastnice,« so nadaljevali. Na Veterinarski fakulteti so z omenjenim primerom seznanjeni in ga budno spremljajo, vendar za zdaj ni nobenih novih informacij, ki bi kazale na to, da je potrebno kakorkoli drugače ravnati s hišnimi ljubljenčki. »Kot kaže, je šlo za okužbo mačke od človeka ob zelo tesnem stiku, za zdaj pa ni nobenih dokazov, da bi lahko prišlo do okužbe v obratni smeri, da bi mačka ali pes lahko okužila človeka,« so še navedli.
Lastniki psov naj po sprehodu pred vstopom v stanovanje štirinožcem očistijo ali umijejo tačke. »Lahko jih tudi razkužte z blagim razkužilom, primernim za našo kožo,« je pojasnil Gregor Majdič z Veterinarske fakultete. Sprehodi naj bodo krajši, med njimi pa se izogibajte drugim sprehajalcem. »Če ste bili kljub temu v večji skupini sprehajalcev, ob prihodu domov obrišite tudi dlako psa z razkužilnim pripravkom ali s papirnato brisačo oz. krpo za enkratno uporabo,« so še navedli na svoji spletni strani.
Pri mačkah, ki ne živijo izključno v stanovanju ali hiši, veterinarji priporočajo, da jih imamo v tem času ali v stanovanju ali pa zunaj. »Saj za mačko dejansko ne vemo, kje se potika, in čeprav je verjetnost za to izjemno majhna, ni popolnoma izključena, da bi lahko na dlaki virus preživel nekaj časa in bi se ob božanju ali ljubkovanju prenesel,« je opozoril Majdič. Vsakič, ko se dotikamo psa ali mačke, si nato dobro umijemo roke z navadnim milom. »Navadno milo je povsem dobra zaščita, saj uniči virusno ovojnico,« je še dodal.
Majdič je še poudaril, da so na splošno na koronaviruse bolj občutljivi dihurji, ki jih nekateri imajo za hišne ljubljenčke. »Vendar pa za zdaj ni nobenih podatkov, ki bi kazali, da bi lahko dihurji prenašali novi koronavirus. Poleg tega dihurjev običajno ne puščamo samih zunaj, temveč so večino časa v stanovanju, tako da skoraj ni možnosti, da bi se preko njih širila bolezen,« je še poudaril.
V trenutnih razmerah se izogibajmo stiku s potepuškimi mačkami in psi. Ne božajmo jih in se jih ne dotikajmo.
Na Veterinarski fakulteti pravijo, da je bolje – tako za hišne ljubljenčke kot za ljudi – da se surovemu mesu ali drugim živalskim proizvodom v tem času izogibajo. »Če je pes navajen samo na surovo meso in če se ga da kupiti pri znanem dobavitelju, je najverjetneje smiselno ostali pri takšni prehrani, saj bi nenadna sprememba lahko povzročila težave,« je poudaril Majdič. Če pa psa hranimo z mešano prehrano in je surovo meso samo del obroka, veterinarji svetujejo, da ga za čas širjenja virusa opustimo.
Osebam, ki so v domači karanteni oziroma samoizolaciji, na Veterinarski fakulteti svetujejo, da živali obdržijo pri sebi in naj se čim manj gibljejo zunaj. »Če imate vrt, psa odpeljite na svoje dvorišče, a le za čas opravljanja potrebe. Psa nikakor ne puščajte brez nadzora,« so opozorili. V primeru, da vam zdravstveno stanje ne dopušča izhodov, pa psu omogočite opravljanje potrebe v stanovanju. »Izberite lokacijo, kjer pes lahko opravlja potrebo – prostor, ki ga je možno očistiti – in tam pustite plenično podlogo ali stare rjuhe, brisače … Iztrebke odvrzite v straniščno školjko. Mačk ne puščajte ven, potrebo naj opravljajo v mačjem stranišču,« so dodali.
Lastnikom, ki imajo potrjeno okužbo s covid-19, pa veterinarju svetujejo, da se izogibajo stiku z živalmi. Zanje naj skrbijo drugi člani gospodinjstva. Če to ni mogoče, morajo upoštevati številne higienske ukrepe: izogibati se ljubkovanju živali, si umivati roke pred in po ravnanju z njimi in njihovo hrano ter nositi masko za usta in nos.
PREBERITE ŠE: PASJA IN MAČJA LEŽIŠČA PEREMO VSAKIH 14 DNI
V trenutnih razmerah večkrat operimo pasjo ali mačjo posteljo in razkužimo prostor, kjer se največ zadržujejo.
Če ste se okužili z virusom in vam zdravstveno stanje ne omogoča skrbi za hišnega ljubljenčka, tega v zavetišče NE VOZITE sami. »Zapuščene živali bomo prevzemali na terenu ob prisotnosti pristojnih služb,« so sporočili iz Zavetišča Ljubljana, kjer sprejemajo živali, katerih edini skrbnik je pristal v bolnišnici.
Živali bodo ob sprejemu namestili v karanteno (pse najmanj za 10 dni, mačke in druge živali pa za najmanj 14 dni). Takšna oskrba živali ni nič novega, pojasnjujejo v Zavetišču Ljubljana, saj so se s primeri kužnih bolezni že srečevali. »Dela v zaščitni opremi smo že vajeni in protokolov oskrbe ni bilo treba veliko dopolnjevati. Pri sprejemanju odločitev in pripravi protokolov sodelujemo s strokovnjaki Nacionalnega veterinarskega inštituta oziroma z Veterinarsko fakulteto v Ljubljani,« so še dodali.
Stroške oskrbe bo moral poravnati lastnik hišnega ljubljenčka. »Stroški bodo odvisni od časa bivanja živali v zavetišču in se bodo obračunali v skladu s cenikom zavetišča,« je poudaril vodja Zavetišča Ljubljana Marko Oman.
»V prihodnjih dneh ne pričakujemo bistveno povečanega sprejema,« je pojasnil Oman. V začetku uveljavljanja ukrepov so prejeli več klicev – prijav izgubljenih in najdenih živali –, saj je več skrbnikov izkoristilo dodaten prosti čas in lepo vreme za dejavnosti v naravi. Nemudoma so izdali priporočilo, da morajo biti psi ves čas na povodcih, vsako prijavo o pogrešani ali najdeni živali pa naj ljudje prijavijo v zavetišče.
»Trenutno razpolagamo z dovolj prostimi kapacitetami za območje pristojnosti zavetišča Ljubljana. Sprejeli bi lahko približno 50 zapuščenih živali,« je dodal Marko Oman. Kljub vsemu pa si v zavetišču želijo, da bi sprejeli čim manj živali, katerih skrbniki bi morali v bolnišnico. »Zato je na mestu tudi previdnost skrbnikov živali, ki naj čuvajo sebe in svoje živali in naj ostajajo doma,« je poudaril Oman.