Dobro premislite, preden se vmešate v mačji prepir

Vsaka mačka ima svoj značaj in zato niti ni nenavadno, da so si nekatere med sabo bolj simpatične, druge manj. Včasih se dve mački ne marata in se raje izogneta druga drugi kot da bi se sporekli, se ignorirata zavoljo miru. Obstajajo pa mačji značaji, ki iščejo konflikte in prepire z drugimi … Kaj storiti, če se mački spopadeta?

Mačji pretep ni tako zelo nedolžna stvar, kot si morda kdo predstavlja. Lahko gre samo za grožnjo in izkazovanje moči in prevlade brez pravega boja, če pa se strasti ne umirijo in mačke ob pretepu uporabljajo kremplje in zobe, takrat vrag vzame šalo. Posledice so lahko precej hude, saj lahko pride do ugriza, globoke rane, da ne govorimo o dlaki, ki frči vsepovsod povprek in glasnih mačjih zvokih …

Zakaj pride do prepira

Mačke so zelo teritorialne živali, kar pomeni, da branijo svoje ozemlje pred drugimi mačjimi vsiljivci. Eden od razlogov za hitro jezo je tudi mačji značaj, saj so nekatere predstavnice mačk zelo agresivne in dominantne po naravi. Včasih pa tudi nedolžna igra privede do hujšega obračunavanja, še posebej, kadar je igra že od samega začetka bolj groba.  

PREBERITE ŠE: 10 NAPAK, KI JIH POČNETE V OČEH VAŠE MAČKE

Ko je pri hiši več mačk 

Ker mačke nerade živijo v skupinah, včasih nimajo tolerance do drugih. Da bi bile čim manj v stresu, poskrbite, da bodo imele vsaka svoje mesto za hranjenje, da bo na voljo več skodelic za vodo, prav tako je pomembno, da jim omogočite več skritih in mirnih kotičkov, kamor se lahko umaknejo.

Če boste posegli v mačji prepir, naredite to premišljeno, da se izognete praskanju in grizenju. FOTO: Julia Pavaliuk/Shutterstock


Ne posegajte brezglavo v mačji prepir

Kadar vidite hujši mačji pretep, nikar brezglavo ne posegajte vanj, saj je to nevarno početje. Pogosto se zgodi, da se mačka, polna adrenalina, ne zna takoj umiriti, zato obstaja tveganje, da vas popraska ali ugrizne. Takšne rane se pogosto vnamejo zaradi bakterij v mačjih ustih in zato boste za zdravljenje potrebovali antibiotik.

Če je le mogoče, poskusite mačkam preusmeriti pozornost – z igračko ali hrano. Ta metoda bo uspela le, če mački ne bosta tako zelo osredotočeni na obračunavanje ena z drugo. Pogosto se je izkazalo, da tudi kričanje na mački ne obrodi sadov, saj sta ti toliko zatopljeni v fizični obračun, da ne slišita nikogar. Včasih se obnese, da jih poškropite z vodo, a pri tem še vedno ohranite varno razdaljo. Če sta mački zunaj, je najlažje, da uporabite plastični pršilec vode in ju poškropite le toliko, da se prestrašita in zbežita vsaka na svojo stran.

Če se prepiri, zlasti tako hudi ponavljajo, potem vam ne bo ostalo drugega, kot da mački ločite in poskrbite, da nista skupaj v istem prostoru. Če to ni mogoče, se odpravite k veterinarju ali strokovnjaku za mačje vedenje, ki vam bo znal svetovati, kako prevzgojiti vašega mačjega hišnega ljubljenčka, da se ne bo zapletal v pretepe.   

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE