Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Hrup skrajšuje življenjsko dobo vrabčkov

Hrup, ki ga povzroča promet, naj bi po rezultatih raziskave krajšal življenjsko dobo vrabčkov. Vpliva namreč na spreminjanje genskega zapisa ptic, kar lahko povzroči zgodnejšo smrt, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Ba. P./STA
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 15:38
1:40

Francoski raziskovalci z Nacionalnega centra za znanstveno raziskovanje (CNRS) so odkrili, da imajo ptice, ki so vzgojene in živijo v bližini mestnega prometa, drugačno kromosomsko sestavo kot tiste, ki živijo v zavetju mirne narave. Genetska sprememba vpliva na zgodnejšo smrt ptic, ki živijo v hrupnem okolju.

Znanstveniki so spremljali dve različni populaciji ptic. Nekatere so bile rojene na mirnem podeželju, medtem ko so druge izpostavili posnetemu hrupu avtomobilov in prometa. Po pregledu so ugotovili, da imajo ptice, ki so živele v hrupu, krajše kromosomske telomere, kar pa povezujejo s hitrejšo smrtjo.

Na vprašanje, zakaj hrup krajša telomere, znanstveniki ne znajo odgovoriti, ugibajo pa, da je krajšanje življenjske dobe povezano s stresom, ki so mu ptice izpostavljene prek hrupa. Avtorica raziskave Alizee Meillere je opozorila, da hrup onemogoča akustično komunikacijo, ki je pri pticah zelo pomembna.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine