Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Igra pripomore k pasjemu razvoju

Igra je za psa zelo pomembna, saj mu pomaga razviti pomembne spretnosti, z njo sprošča energijo, zaposli možgane in krepi vez s človekom.
Mladički z igro spoznavajo sebe in okolico ter sproščajo odvečno energijo. Foto: Bandzrio/ Shutterstock
Mladički z igro spoznavajo sebe in okolico ter sproščajo odvečno energijo. Foto: Bandzrio/ Shutterstock
P. M.
31. 12. 2024 | 07:00
3:33

Ključna za mladičke

Igra pripomore k telesnemu, duševnemu in socialnemu razvoju psa. Še posebej je pomembna za mladička, saj se med igro uči, spoznava svet okoli sebe in se ob tem še zabava. Že mladički v leglu se igrajo, raziskujejo okolico, žvečijo, ob igranju pridobivajo socialne veščine, kot sta deljenje in menjavanje igrač, prav tako se naučijo postavljanje meja, kadar pride do nesoglasij. Z igranjem sproščajo energijo, kar pomeni, da so manj nagnjeni k nezaželenemu ali agresivnemu obnašanju. Igra prav tako pomaga majhnim kosmatim kepicam, da v prvih tednih razvijajo motorične spretnosti, agilnost, ravnotežje in koordinacijo, kar je ključnega pomena za njihovo telesno rast in razvoj.

image_alt
Zakaj je pes človekov najboljši prijatelj

Igra ni samo za mlade

Tudi odrasli psi se radi igrajo, zato izkoristimo njihovo pripravljenost in poiščimo čas za igro z njimi. Med zabavnimi dejavnostmi se bo med skrbnikom in psom gradilo zaupanje, krepila se bo medsebojna vez, bolje se bosta spoznala, kar bo prispevalo k boljšemu odnosu. Če mu boste igro odrekli, se lahko zgodi, da bo pes imel preveč energije, zaradi česar lahko tudi v odrasli dobi razvije problematično vedenje, kot je pretirano lajanje, grizenje pohištva, pretirano lizanje idr. Zato ne odlašajte in v svoj vsakdan vključite interakcijo s psom, da bo porabil odvečno energijo na zdrav način. Igrajta se vlečenje vrvi, prinašanja žogice, skrivalnice in podobno.

Tudi za pasje seniorje je igra koristna. Prilagodite jo starosti in zdravstvenemu stanju psa. Foto: Sarah Ros/ Shutterstock
Tudi za pasje seniorje je igra koristna. Prilagodite jo starosti in zdravstvenemu stanju psa. Foto: Sarah Ros/ Shutterstock

Hormoni sreče

Pasji možgani med igro sproščajo endorfine, ki jih drugače imenujemo tudi hormoni sreče, saj spodbujajo pozitivna čustva. Poleg tega, da je pes zaradi igranja bolj srečen in zadovoljen, boste s spodbujanjem igre pri psu tudi upočasnili kognitivni upad (postopno zmanjševanje mentalnih sposobnosti), ki se pogosto pojavlja pri staranju psa in se kaže v zmanjšani orientaciji, težavah pri učenju, spremembah pri vedenju in spalnih navadah. Zato, če le imate možnost, čas in voljo, se igrajte tudi s psom, ki je že v jesenskem obdobju svojega življenja. Igro prilagodite njegovi starosti in zdravstvenemu stanju. Skrijte mu priboljške in ga spodbudite, da jih išče, z njim ponavljajte osnovne učne ukaze ali pa mu kupite kakšno zanimivo interaktivno igračo, ki je na voljo v trgovinah ali na spletu.

Za večjo samozavest

Med igro se krepi možgansko področje, ki je odgovorno za samokontrolo. Zaradi tega se psi počutijo bolj samozavestni v družbenih situacijah in pri odločanju. To je še posebej pomembno pri sramežljivih, bolj zadržanih psih ali tistih, ki se soočajo z vedenjskimi težavami, saj se med igranjem spoznajo z novim vedenjem, se učijo, razrešujejo strahove in pridobivajo pogum za raziskovanje novih situacij, predmetov ali zvokov, zmanjšujejo stres in se počutijo vključene, kar pripomore k stabilnejši samozavesti.

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine