Odnos s psi človek gradi že tisočletja in v vsem tem času je pes stal človeku ob strani. Pomagal mu je pri lovu, pregnal je samoto, ščitil je dom, v sodobnem času pa je postal še nepogrešljiv pomočnik policije, vojske, terapevt, reševalec … Naj gre za najmanjšo čivavo ali velikega mastifa – ne glede na to, katero pasmo psa sprejmemo v svoj dom, si njen predstavnik hitro najde pot do našega srca. In tam tudi ostane. Ta povezava ustvarja globoko povezanost in sodelovanje med vrstama.
Razlogov, da smo na pse tako zelo navezani in da jih sprejemamo z velikim veseljem v svoj vsakdan, je veliko. Eden najpomembnejših je zvestoba in neizmerna ter brezpogojna ljubezen, ki nam jo izkazujejo na vsakem koraku. Psom ni mar, kako smo videti, koliko denarja imamo, kakšne barve je naša polt, temveč nas sprejemajo v dobrem in slabem. Pogosto nas razveseljujejo, še posebej nam nudijo oporo in uteho v tistih turobnih dneh. Njihova družba, tolažba v obdobju slabega razpoloženja, nam pomaga prebroditi težke trenutke. Psi nas ne obsojajo in nam ne ugovarjajo, znajo pa dobro prisluhniti in se tudi odzvati na naša čustva.
Ljudje s psi stkemo posebno vez, ki jo je praktično nemogoče pretrgati. Še posebej, če so z nami vsak dan in če smo z njim v pogosti interakciji, se počutimo, kot da je kuža del družine. S svojo igrivostjo, pozornostjo, vragolijami in zvestobo nas razveseljujejo in spravljajo v dobro voljo ter nam vračajo za vse, kar zanj storimo.
Če dobro pomislimo, so naši pasji štirinožci kot naši osebni trenerji. Hočemo, ali nočemo, nas prisilijo, da smo bolj aktivni, kot bi bili sicer, če jih ne bi imeli. Ne samo sprehodi, že skrb za hranjenje ter negovanje zahteva od nas nekaj truda in energije, z rednimi sprehodi izboljšujejo našo telesno in tudi psihično kondicijo. Zaradi tega smo manj napeti, manj v stresu in posledično bolj sproščeni, srečni in zdravi.
Psi so do ljudi običajno zaščitniški, saj nas imajo radi in ne želijo, da se nam karkoli zgodi. Po naravi v sebi nosijo zaščitniški nagon, zato so pripravljeni braniti svoje lastnike in dom pred morebitnimi nevarnostmi. S svojim glasom, videzom in odločnostjo so sposobni pregnati ali vsaj prestrašiti nepridiprave, zaradi česar se človek ob njih počuti bolj varno.
Psi že s svojo prisotnostjo razveseljujejo skrbnika, nekateri pa so celo šolani, da pomagajo svojemu človeku. Psi spremljevalci na primer slepemu priskočijo na pomoč na sprehodu in vsakodnevnih opravilih, nekateri psi skupaj s skrbniki obiskujejo bolnišnice ter rišejo nasmehe na obraze bolnim in jim pomagajo, da vsaj za trenutek pozabijo na bolezen, poškodbo ali duševno stisko. Obstajajo tudi psi, ki otroke spodbujajo k branju, nekateri so stalni obiskovalci domov za ostarele, kjer dokazano izboljšujejo kakovost njihovega vsakdana. Skratka, psi so lahko odlični terapevti. Njihova predanost in intuicija sta neprecenljivi. In tudi to je še eden izmed razlogov, zakaj jih dojemamo kot svoje najboljše prijatelje.