Skupina raziskovalcev iz univerze v Uppsali je v raziskavo zajela več kot 3,4 milijona Švedov, starih od 40 do 80 let. Njihovo zdravstveno stanje je spremljala 12 let, začela pa je leta 2001. Nihče izmed sodelujočih v raziskavi ni imel srčno-žilne bolezni.
Vsi Švedi imajo enotno matično številko, vsi obiski v bolnišnici so zabeleženi, psi pa so vneseni v register, zato je bilo spremljanje, kakšno je zdravstveno stanje lastnikov psov enostavno. Raziskovalci so izpostavili, da je rezultate možno prilagoditi tudi na druge države s podobno kulturo, kot jo imajo Švedi glede lastništva psov (torej druge evropske države in Združene države Amerike).
Rezultati raziskave so pokazali, da imajo lastniki psov čistokrvnih pasem manj možnosti, da bi umrli zaradi srčno-žilne bolezni ali drugega vzroka, kot tisti, ki nimajo psa. Rezultati v skupini ljudi, ki so imeli mešance, niso bili tako jasni. »Rezultati so pokazali, da ima lastnik psa 33 odstotkov manj možnosti prezgodnje smrti in 11 odstotkov manj možnosti, da bi umrl zaradi srčno-žilne bolezni, kot njegov sovrstnik, ki nima psa,« so ugotovili raziskovalci.
Lastniki psov torej živijo dlje, so ugotovili raziskovalci, a se niso lotili še raziskovanja razlogov, zakaj je tako. So pa navedli kar nekaj teorij, ki bi lahko razložile, zakaj psi svojim lastnikom podaljšajo življenje. »Vemo, da so lastniki psov bolj fizično aktivni,« je dejal eden izmed avtorjev Tove Fall. »Druge teorije omenjajo dobrobit odnosa, ki ga imajo psi in njihovi lastniki, ter tudi vpliv psa na človeški imunski sistem,« je še dodal. Tove je ob tem opozoril, da so rezultati raziskave lahko delno vprašljivi, saj obstaja razlika med ljudmi, ki kupijo psa in tistimi, ki ga ne. »Razlika med ljudmi, ki se odločijo za psa in tistimi, ki se ne, je že na samem začetku velika. Tisti, ki se odločijo za psa so najbrž tudi bolj aktivni in zato bolj zdravi,« je še dodal.