Poznamo različne instinkte, kot so lovski, teritorialni, materinski, hierarhični, zaščitniški … Zelo pogosto pri psih govorimo o lovskem instinktu, saj so psi potomci volkov, ki so zasledovali in preganjali plen. Dandanes se psi, ki imajo ta instinkt zelo razvit, zelo radi igrajo z žogo ali lovijo igrače, preganjajo mačke, kolesarje … Radi raziskujejo okolico z vonjem in vidom, opazujejo, zasledujejo, prinašajo frizbi, nekateri se radi zapodijo za divjadjo in podobno. Nekatere pasme so bile skozi zgodovino vzrejene posebej za lovske naloge, zato je lovski nagon pri njih še posebej izrazit. Med te pasme sodijo na primer zlati prinašalci, labradorci, koker španjeli, irski setri, beagli, basset hounti, pastirske pasme, hrti, terierji …
Obstajajo psi, ki so zelo zaščitniški, tako do svojega prostora ali človeka, ki ga imajo za svojega. Naravna potreba po zaščiti se kaže v njegovem vedenju, saj tak pes pogosto laja in označuje teritorij ter opozarja na morebitne vsiljivce. Med zaščitniške pse sodijo pasme, ki so bile na primer vzrejene za čuvanje, kot so ovčarji (kavkaški, anatolski, belgijski …), prav tako tudi akita, argentinska doga, rotvajler …
Nekatere pasme psov so znane po svojem izrazitem materinskem nagonu. Pri psicah se izraža kot skrb za mladiče, saj se jim posvečajo v veliki meri, jih ščitijo, čistijo, hranijo … Običajno gre za pasme, ki so bile vzrejene za pastirska dela, varovanje ali tesno sodelovanje z ljudmi. Mednje štejemo predstavnice zlatih prinašalcev, labradorcev, bernskih planšarskih psov, novofundlandca, mejnega in nemškega ovčarja in še bi lahko naštevali.
Spolni instinkt pri psih je naravna gonilna sila, povezana z njihovim reproduktivnim vedenjem. Pri samcih se kaže v iskanju samic v času gonitve, zato se lahko nemalokrat zgodi, da želijo pobegniti, prav tako pogosteje vohajo in označujejo teritorij. Samice med gonjenjem tudi kažejo spremembe v vedenju, saj lahko postanejo bolj nemirne ali pa se nekoliko umirijo, v plodnih dneh iščejo stik s samci, povzdigujejo rep in se postavljajo v položaj, da so bolj dostopne izbrancu ... Spolni instinkt je pri nekastriranih psih in nesteriliziranih psičkah zelo močan, vendar ga je mogoče omiliti s sterilizacijo ali kastracijo.
Krdelni nagon pri psih je izraz njihove naravne potrebe po pripadnosti skupini ali krdelu. Psi so družabne živali, ki instinktivno iščejo povezavo s svojimi vrstniki ali ljudmi, ki jih dojemajo kot del svoje skupnosti. Ta nagon se izraža v njihovi zvestobi, želji po sodelovanju in navezanosti na družino. Krdelni nagon je tudi razlog, zakaj psi pogosto iščejo vodjo in se bolje počutijo v strukturiranem, hierarhičnem okolju, kjer poznajo svojo vlogo.
Čeprav imajo pasme psov nekatere instinkte bolj razvite od drugih, pa je njihovo vedenje skupek ne le prirojenih, temveč tudi pridobljenih lastnosti oz. individualnih osebnostnih lastnostih ter vzgoje, socializacije in vpliva okolja. Prvinski instinkti so pri psih še dandanes prisotni, vendar se pogosto ne izražajo v polni meri, ker živijo naši psi v nadzorovanih okoljih. Priporočljivo je, da lastniki poznajo specifične instinkte pasme, da lahko psa primerno usmerjajo ter jim omogočajo aktivnosti, kjer bodo le-te tudi izrazili.