Dokazano je, da glasba pozitivno vpliva na pasje počutje. Psi namreč zaznavajo zvoke precej bolj intenzivno od ljudi, zato so bolj občutljivi na določene frekvence in ritme. Tega se zavedajo tudi ustvarjalci, glasbeniki, ki so že pripravili posebej oblikovano glasbo za živali. Ob njenem poslušanju se mnogi psi zelo sprostijo, saj nežni toni delujejo sproščujoče na pasji živčni sistem. Prav tako se dobro odzovejo na večne klasike in priznane skladatelje, kot so Beethoven, Mozart, Bach …
Da bi pri psu dosegli boljši učinek, strokovnjaki predlagajo, da čim prej začnete rutino, ki naj bo povezana z umirjeno glasbo. Pes se bo vedno ob njej sprostil, postal bo manj nervozen in bolj stabilen v počutju. Rutino ustvarite z doslednim predvajanjem glasbe v sproščenem in mirnem okolju oziroma prostoru, in sicer ob določenih trenutkih dneva. Poskrbite, da ne bo motečih dejavnikov, nato pa začnite s predvajanjem prijetne, umirjene glasbe. Vaš kuža bo sčasoma povezal glasbo z občutkom sprostitve in varnosti, kar mu bo pomagalo, da se umiri tudi v stresnih položajih.
Poleg klasik in glasbe, pripravljene posebej za pasja ušesa, se bodo dobro obnesli prijetni zvoki iz narave. Valovanje morja, padanje dežnih kapelj, pihanje nežnega vetriča, žuborenje potoka in še kaj, bodo na psa delovali sproščujoče. Bolje pa je, da se izogibate glasbi z nenadnimi prehodi, glasnimi bobni ali visokimi toni, ki bi lahko psa že bolj vznemirili in spravljali v nelagoden položaj.
Ko bo pes povezal glasbo s prijetnim počutjem, jo boste lahko uporabili vedno, kadar boste želeli, da se sprosti. Pes se bo namreč osredotočil na zvoke, namesto na stvari, ki mu povzročajo stres. Zato nekaj dni pred novim letom utrjujte rutino, da bo pes še dodatno povezal zvoke z občutkom sproščenosti in varnosti. Ko se bo staro leto prevesilo v novo in ko bo zunaj najbolj glasno, naj pes posluša svojo najljubšo glasbo. Če boste opazili, da je vaš štirinožni prijatelj manj napet ali da se ne trese, če diha normalno (ne pospešeno), če ne cvili ali če ni nemiren, potem boste vedeli, da glasbena terapija deluje. V nasprotnem primeru lahko uporabite tudi druge načine oziroma metode, ki obstajajo na trgu.
Poleg glasbe lahko uporabite masažo, difuzorje s pasjimi feromoni (psom pomagajo olajšati prilagajanje na spremembe v okolju in jim pomagajo pregnati stres ter tesnobo), pomirjevalne odeje, če pa nič od tega ne bo pomagalo, se posvetujte z veterinarjem, ki bo psu predpisal zdravila ali naravne pripravke za pomirjanje.
Dobro pa je vedeti, da pes čuti človeka, zato se bo pogosto odzival na njegovo počutje. Če boste vi nervozni in v skrbeh, bo tudi on, a velja tudi obratno. Zato poskrbite, da boste mirni, saj boste s tem pozitivno vplivali na psa.