Tako pomirimo pse, ki se bojijo pokanja petard
Pokanje petard in žvižganje ognjemetov je lahko za kužke izjemno stresno. Tako jim lahko pomagamo, še preden se začnejo prazniki.
Pred nami so najbolj praznični dnevi v letu, ki jih zaznamuje marsikateri zabaven običaj, k njim pa žal sodita tudi pokanje petard in žvižganje ognjemetov. Pisani prizori na nebu so ljudem sicer všeč, veliko manj prijetni pa so našim kužkom. Pirotehnični spektakli jih namreč spravljajo v grozen stres, zato moramo biti med prazniki še posebno pozorni, da jih pred njim čim bolj učinkovito zaščitimo.
Tako kot je pasji nos veliko bolj izostren od človeškega, je mnogo bolj občutljiv na dražljaje iz okolja tudi pasji sluh. Kužkova ušesa namreč slišijo tudi izjemno visoke decibele, ki jih naše uho sploh ne zazna. Nič čudnega torej, da praznično žvižganje, pokanje in hrumenje pirotehnike kosmatince spravljajo v stres. Ker si tega seveda ne želimo, poizkušamo ukrepati na različne načine. Nekateri jih v prazničnem času oblačijo v oprijeta oblačila proti anksioznosti, drugi jim med hrano mešajo celo pomirjevala. Skratka, vse, da bi kužkom pomagali premagati stres.
PREBERITE ŠE: ZAKAJ JE PSE STRAH GLASNIH ZVOKOV?
Hrup pomeni nevarnost
Psi glasen hrup že po naravi povezujejo z nevarnostjo, če imajo iz obdobja odraščanja z njim povezano še kakšno travmatično izkušnjo, pa bodo pirotehnične vragolije zanje le še bolj stresne. Pomembno je, da jim ob pokanju stojimo ob strani ter jih poizkušamo pomiriti na različne načine. Priboljški bodo pomagali omiliti situacijo, ena izmed metod pa narekuje tudi, da kužka na pokanje postopoma privadimo že pred prazniki. Kako?
Kot pišejo na portalu Lifehacker, lahko z vajo dosežemo, da pes postane na pokanje in podoben hrup indiferenten. To dosežemo z vajo ter nekaj potrpežljivosti, in sicer tako, da kužka že pred prazniki navajamo na glasne zvoke. Ker so petarde vse manj zaželene tudi med ljudmi, njihova uporaba pa regulirana tudi zakonsko, trenutno še ni slišati pretiranega pokanja. Čas je torej odličen, da do novega leta s kužkom treniramo, da bo najdaljša noč v letu manj stresna.
Ko ste doma in ste lahko kužku v oporo, na televiziji prižgite kakšen film z bolj hrupno vsebino. Naj vsebuje pokanje in podobne efekte. Prvič ga predvajajte pri nižji jakosti zvoka. Naj bo dovolj glasno, da pes hrup zazna, a tako tiho, da ne opazite razlike v njegovem vedenju. Če boste opazili, da kuža išče prostor, kamor bi se skril, se živčno sprehaja ali kako drugače izraža neprijetno počutje, jakost zvoka znižajte. Ob predvajanju hrupnega filma psa hranite s priboljški, ga božajte in na podobne načine zagotovite, da se počuti varno. Postopek nato večkrat ponovite, vsak dan, če je mogoče. Film pa vsakič predvajajte pri večji glasnosti. Ko bo pes vajen pokanja pištol iz filmov, lahko predvajate tudi posnetke pokanja petard in ognjemetov. Vsakič glasneje. Kužka boste tako navadili, da pokanje ne pomeni nič groznega in mu tako med prazniki prihranili veliko stresa.