Uporaba pirotehničnih izdelkov kategorije 1, katerih glavni učinek je pok, je načeloma dovoljena le od 26. decembra do 1. januarja. Letos naj bi bilo zaradi vladnega ukrepa tega vseeno manj.
25. 12. 2020 | Besedilo: T. S. P.
pirotehnična sredstva, stres, domače živali, hišni ljubljenčki, pokanje
V času uporabe pirotehničnih sredstev pse vedno na povodce
25. 12. 2020 | Besedilo: T. S. P.
pirotehnična sredstva, stres, domače živali, hišni ljubljenčki, pokanje
Pirotehnična sredstva živali spravljajo v hud stres.
Čas, ko je dovoljena uporaba pirotehničnih sredstev, je eden izmed najbolj stresnih za naše hišne ljubljenčke pa tudi druge domače in divje živali. Pokanja in bliskanja, ki si ga ne znajo razložiti, se nekateri bojijo tako hudo, da ima veliko lastnikov pokvarjena novoletna praznovanja, ko v kopalnici čepijo skupaj s tresočim se štirinožcem.
Skrbi glede stresa, s katerim se srečujejo psi in lastniki psov v prazničnem času, bo letos v Sloveniji vseeno manj. Vlada je namreč v načrt ukrepov, ki bodo veljali med prihajajočimi prazničnimi dnevi, uvrstila tudi prepoved uporabe pirotehnike. Mesta tako letos ne bodo izvedla tradicionalnih novoletnih ognjemetov.
V teh prazničnih dneh si torej velja zapomniti nekaj nasvetov, s katerimi boste v primeru pokanja pomirili svoje hišne ljubljenčke ...
Britanska svetnica v Brigtonu je na zasedanju občinskega sveta decembra letos predstavila svoje argumente, zakaj bi morali prepovedati uporabo tistih pirotehničnih sredstev, ki so glasnejša od 90 dB. »Moj pes je bil cel teden popolnoma iz sebe. Sploh se ni mogel umiriti, hodil je sem in tja po stanovanju, na sprehode pa sploh ni hotel. Zajec, ki sem ga rešila iz zavetišča, pa je med glasnim pokanjem doživel šok in poginil,« je pojasnila. To ni prvi primer, lani je v Argentini zaradi napadov panike ob ognjemetih poginil družinski pes.
Vedno na povodcu
Lastniki psov naj se na čas, ki prihaja, dobro pripravijo. Ko bodo hodili s psom na sprehod, naj bo ta vedno na povodcu. Ob močnem poku bi se lahko prestrašil in pobegnil, ali pa celo skočil na prometno cesto. Tudi na sprehodu v naravi naj lastniki raje ne tvegajo in imajo psa vedno pripetega.
Bodite doma
Letos bomo sicer večinoma praznovali doma, a kljub temu velja nasvet, da psov na silvestrovo ne puščamo samih. V temni hiši, brez tolažbe bi pri srcu stisnilo tudi človeka, kaj šele izredno prestrašenega psa. Ne pozabite zapreti vseh oken, zastreti zaves ali zapreti polken in rolet. S tem boste vsaj malo utišali glasno pokanje.
Glasba in priboljški
Prižgite radio ali zaigrajte umirjeno glasbo in se sprostite. Če boste vi mirni, se bo tudi vaš pes počutil bolj mirnega. Ne pretiravajte z glasnostjo, saj boste s tem živali zgolj dodatno vznemirili. Založite se s priboljški, ki jih psu običajno ponudite ob posebnih priložnostih.
PREBERITE ŠE: Kako zaščititi hišne ljubljenčke pred prazničnim pokanjem?