Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Invazija divjih in »hišnih« glodavcev

Številni kmetje in prebivalci na podeželju poročajo o ogromno miših in podganah, ki se prosto preganjajo okoli naselbin, pri čemer so se bližnja srečanja s človeško vrsto v skoraj 80 primerih končala z obolelostjo za mišjo mrzlico. Ker pri nas ni monitoringa glodavcev, se zgolj ugiba, zakaj tako številna populacija, skrb vzbujajoče pa so tudi horde poginulih miši, za katere se ne ve, zakaj so poginile. In odkrivanje vzroka, vsaj za zdaj, ni v nikogaršnji pristojnosti.
Jana Zupančič, Nedelo
18. 9. 2017 | 13:18
21. 10. 2024 | 21:27
1:47

Ob stiku s sledovi ali iztrebki glodavcev (miši, voluharji in podgane so kronični nosilci povzročitelja bolezni) med vrtnarjenjem ali dejavnostmi v naravi se lahko okužimo s hemoragično mrzlico z renalnim sindromom oziroma mišjo mrzlico. Zanjo v Sloveniji vsako leto zboli manjše število ljudi, letos pa jih je po podatkih IVZ do sredine junija zbolelo že 76. Bolezen se pogosteje pojavlja na podeželju pa tudi v mestih, kjer glodavci z iztrebki okužijo predmete in hrano v kleteh, virus pa naj bi se z glodavca na človeka prenesel prek vdihavanja delcev izločkov glodavcev.

Kaj o poginu miši meni prof. dr. Boris Kryštufek iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije, kakšni so simptomi mišje mrzlice in kdo – če sploh kdo –  je pristojen za reševanje tovrstnih nevšečnosti in nevarnosti, ki jih prinašajo glodalci, si preberite v tiskani izdaji Nedela ali na www.delo.si.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine